Հավելվածի միջոցով հետևել են Պուտինի աշխատակիցներին. Le Monde
Strava սպորտային հավելվածի միջոցով կարողացել են հետևել անվտանգության դաշնային ծառայության աշխատակիցների տեղաշարժին, որոնք պատասխանատու են Պուտինի անվտանգության համար. գրում է Le Monde-ը:
Մասնավորապես, ինչպես նշվում է, լրագրողները Strava-ի հանրային հաշիվներով հայտնաբերել են Պուտինի վեց թիկնապահի, հետևել նրանց տեղաշարժերին։
Նշվում է, որ աշխատակիցները 2023թ․ սեպտեմբերին Բլագովեշչենսկում տեղեկատվություն են հրապարակել իրենց շարժի մասին։ Հենց այդ ժամանակ այդ քաղաքից ոչ հեռու Պուտինը հանդիպել է Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինի հետ։ Այդ ընթացքում նշված հանդիպման մանրամասները խիստ գաղտնի էին պահվում։
Բացի այդ, ըստ ամենայնի, Պուտինի թիկնապահները 2019 թվականից պարբերաբար մարզվել են Գելենջիկի պալատի մոտ: Ինչպես գրում Է Le Monde-ը, սա կարող է վկայել այն մասին, որ Պուտինն այցելել է պալատ, որի սեփականությունը նա ամեն կերպ հերքում է:
Լրագրողներին հաջողվել է նաև պարզել, որ 2021թ․ օգոստոսի 4-ին ԱԴԾ աշխատակիցներից մեկը վազել է Կարելիայի Լադոգա լճի ափին գտնվող Պուտինի գաղտնի ամառանոցի շուրջը։
Le Monde-ի հետաքննության տվյալներով՝ հավելվածից օգտվել են Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի և այլ հայտնի գործիչների, այդ թվում՝ Քամալա Հարիսի և Դոնալդ Թրամփի անվտանգության աշխատակիցները:

They were able to track Putin's employees through the sports application. Le Monde
Le Monde reports that using the Strava sports application, they were able to track the movements of the Federal Security Service employees responsible for Putin's security.
As noted, the journalists found six of Putin's bodyguards through Strava's public accounts and tracked their movements.
It is noted that the employees published information about their movement in Blagoveshchensk in September 2023. Just then, near that city, Putin met with North Korean leader Kim Jong-un. Meanwhile, the details of the said meeting were kept strictly secret.
In addition, Putin's bodyguards have reportedly trained regularly near the Gelendzhik Palace since 2019. As Le Monde writes, this may indicate that Putin visited the palace, the ownership of which he denies in every way.
Journalists also discovered that on August 4, 2021, one of the FSB employees ran around Putin's secret summer house on the shores of Lake Ladoga in Karelia.
According to an investigation by Le Monde, the app was used by the security guards of French President Emmanuel Macron, US President Joe Biden, and other famous figures, including Kamala Harris and Donald Trump.