«Ուկրաինան ու ՌԴ-ն անվտանգության երաշխիքների կարիք ունեն». Ֆիցո
Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն կարծում է, որ ոչ ոք չի հավատա արևմտյան առասպելին, թե իբր ռուսական բանակը ծրագրում է հարձակվել Եվրամիության վրա: Այս մասին նա ասել է «Ռոսիա 1» հեռուստաալիքի տված հարցազրույցում:
«Ո՞վ կհավատա, որ ռուսական բանակը շարունակելու է իր ճանապարհը, հետագայում, դեպի Եվրոպա, եթե զլմ-ները արդեն երկու տարի ստեղծում են պատկեր, որ ռուսական բանակը պարտվում է բոլոր ուղղություններով», - ասել է Ֆիցոն:
«Ոչ մի ռացիոնալ հիմք չկա նրանում, որ ՌԴ-ն շահագրգռված է ամբողջ աշխարհի հետ հակամարտությամբ։ Ինչո՞ւ, եթե մենք պետք է միասին աշխատենք, մենք պետք է միասին գոյություն ունենանք: Բայց, միևնույն ժամանակ, պետք է հասկանալ, որ ինչպես Ուկրաինան, այնպես էլ ՌԴ-ն անվտանգության սեփական երաշխիքների կարիքն ունեն։ Ես դա շատ լավ հասկանում եմ և ևս մեկ անգամ կրկնում, որ գիտեմ, թե ինչու է 2022 թվականի փետրվարին առաջացել այդ հակամարտությունը», - եզրափակել է գործիչը։

«И Украине, и России нужны гарантии безопасности». Фицо
Премьер-министр Словакии Роберт Фицо считает, что никто не поверит западному мифу о том, что российская армия планирует нападение на Евросоюз. Об этом он сказал в интервью телеканалу "Россия 1".
"Кто поверит, что российская армия продолжит путь потом в Европу, если СМИ уже два года создают имидж того, что российская армия проигрывает по всем направлениям", - сказал Фицо.
«Нет никакого рационального основания в том, что Россия заинтересована в конфликте со всем миром. Если мы должны работать вместе, мы должны существовать вместе. Но при этом следует понимать, что и Украине, и России нужны собственные гарантии безопасности. Я это прекрасно понимаю и еще раз повторяю, что знаю, почему этот конфликт возник в феврале 2022 года", - заключил деятель.