«Իրանը Ռուսաստանին դեռ բալիստիկ հրթիռներ չի փոխանցել». Զելենսկի
Իրանը Ռուսաստանին դեռ բալիստիկ հրթիռներ չի փոխանցել, սակայն երկրների միջև շարունակվում են այդ հարցի շուրջ «խորը բանակցությունները»․ այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։
Նա հավելել է, որ Իրանն արդեն լիցենզավորել է «շահեդների» արտադրությունը Ռուսաստանի տարածքում:
«Բացի այդ, նրանք առաջարկում են օգնության փաթեթներ։ Նաև խորացված երկխոսություն են վարում հրթիռների շուրջ, որոնք Իրանը կարող է տրամադրել։ Մեր ունեցած տեղեկատվության համաձայն՝ առայժմ նրանք (իրանցիները - խմբ.) հրթիռներ չեն տրամադրել, բայց այդ մասին խոսակցություն են վարում», - ընդգծել է պետության ղեկավարը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Իրանը փոքր հեռահարության բալիստիկ հրթիռներ է փոխանցել Ռուսաստանին՝ Ուկրաինայի դեմ պատերազմի համար:

«Иран еще не передал России баллистические ракеты». Зеленский
Иран пока не поставил баллистические ракеты в Россию, но «углубленный диалог» по этому вопросу между странами продолжается. Об этом сообщил президент Украины Владимир Зеленский.
Он добавил, что Иран уже лицензировал производство "Шехидов" на территории России.
«Кроме того, они предлагают пакеты помощи. Они также ведут углубленный диалог о ракетах, которые Иран может предоставить. По имеющейся у нас информации, они (иранцы - ред.) ракеты пока не предоставили, но говорят об этом", - подчеркнул глава государства.
Ранее сообщалось, что Иран передал России баллистические ракеты малой дальности для войны против Украины.