Զելենսկին նշել է հյուսիսկորեացիների թիվը ռուսական զորքերում
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հեռախոսազրույց է ունեցել Հարավային Կորեայի նախագահ Յուն Սոկ Յոլի հետ։ Նրանք քննարկել են Կիևի և Սեուլի կողմից Հյուսիսային Կորեայի զինվորականների սպասվող ներգրավումը Ուկրաինայի զինված ուժերի դեմ ռազմական գործողություններում:
«Քննարկել ենք հյուսիսկորեացի զինվորականների ներգրավումն Ուկրաինա ռուսական ներխուժմանը։ Եզրակացությունը մեկն է՝ այս պատերազմը միջազգայնացվում է և դուրս է գալիս երկու երկրների սահմաններից», - ասել է Զելենսկին։
Նրա խոսքով՝ ինքը Հարավային Կորեայի նախագահին թարմ տվյալներ է տրամադրել 3 հազար հյուսիսկորեացի զինվորականների՝ ռազմական գործողությունների գոտու անմիջական մերձակայքում ռուսական զորավարժարաններ տեղափոխելու և դրանց թվի ակնկալվող աճի մասին (մինչև մոտ 12 հազար):

Zelensky noted the number of North Koreans in Russian troops
The President of Ukraine, Volodymyr Zelensky, had a telephone conversation with the President of South Korea, Yoon Suk Yeol. They discussed the expected involvement of the North Korean military by Kyiv and Seoul in military operations against the armed forces of Ukraine.
"We discussed the involvement of the North Korean military in the Russian invasion of Ukraine. There is only one conclusion: this war is internationalized and goes beyond the borders of the two countries," said Zelensky.
According to him, he provided the South Korean president with new information about the transfer of 3 thousand North Korean soldiers to Russian military training facilities in the immediate vicinity of the military operations zone and the expected increase in their number (up to about 12 thousand).