Վրաց ժողովուրդը երեկ ընդունեց ժողովրդավարությունը. Բլինքեն
Վրաց ժողովուրդը երեկ ընդունեց ժողովրդավարությունը։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը։
«Վրաստանում դինամիկ զարգացող ժողովրդավարությունը ուժի աղբյուր է 2004 թվականից ի վեր, և երեկվա մասնակցությունը ցույց է տալիս վրաց ժողովրդի հավատարմությունը ժողովրդավարությանը:
Այնուամենայնիվ, 2024 թվականին միջազգային և տեղական դիտորդները նշեցին նախընտրական իրավիճակը, որը բնութագրվում էր իշխող կուսակցության կողմից պետական ռեսուրսների ոչ իրավաչափ օգտագործմամբ, կաշառքով և ընտրողների ահաբեկմամբ, ինչը հանգեցրեց պայմանների անհավասարության և խաթարեց հանրության և միջազգային հանրության վստահությունը ընտրությունների արդար ելքի հնարավորության նկատմամբ:
Չնայած միջազգային և տեղական դիտորդները համաձայնել են, որ ընտրությունների օրն ընդհանուր առմամբ լավ է անցել, մենք նշում ենք խախտումների և սպորադիկ բռնությունների մասին հաղորդագրությունները: Միջազգային դիտորդները արդյունքները չեն անվանել ազատ և արդար: Մենք դատապարտում ենք միջազգային նորմերի բոլոր խախտումները և միանում ենք միջազգային և տեղական դիտորդների կոչերն՝ անցկացնել ընտրությունների հետ կապված խախտումների վերաբերյալ բոլոր հաղորդումների ամբողջական հետաքննություն:
Հետագայում մենք կոչ ենք անում Վրաստանի քաղաքական առաջնորդներին հարգել օրենքի գերակայությունը, վերացնել հիմնարար ազատությունները խաթարող օրենսդրությունը և միասնաբար վերացնել ընտրական գործընթացում առկա թերությունները: Վրաստանի եվրոպական և եվրատլանտյան ինտեգրման նպատակները, որոնք ամրագրված են երկրի սահմանադրությամբ, պահանջում են, որ կառավարությունը հարգի քաղաքացիական հասարակության անդամների իրավունքները և Վրաստանի բոլոր քաղաքացիների հիմնարար ազատությունները:»,- այս մասին ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղարի տարածած հաղորդագրության մեջ։

Грузинский народ вчера принял демократию. Блинкен
«Динамично развивающаяся демократия в Грузии является источником силы с 2004 года, и вчерашняя явка показывает приверженность грузинского народа демократии.
Однако в 2024 году международные и местные наблюдатели сообщили о ситуации на выборах, характеризующейся злоупотреблением государственными ресурсами со стороны правящей партии, взяточничеством и запугиванием избирателей, что привело к неравным условиям и подорвало общественное и международное доверие к возможности честных выборов.
Хотя международные и местные наблюдатели согласились, что день выборов в целом прошел хорошо, мы отмечаем сообщения о нарушениях и спорадических проявлениях насилия. Международные наблюдатели не назвали результаты выборов свободными и справедливыми. Мы осуждаем все нарушения международных норм и присоединяемся к призывам международных и местных наблюдателей провести полное расследование всех сообщений о нарушениях, связанных с выборами.
В будущем мы призываем политических лидеров Грузии уважать верховенство закона, отменить законодательство, подрывающее фундаментальные свободы, и совместно устранять недостатки избирательного процесса. Цели европейской и евроатлантической интеграции Грузии, закрепленные конституцией страны, требуют от правительства уважения прав членов гражданского общества и основных свобод всех граждан Грузии.