Սաակաշվիլին զանգվածային բողոքի ակցիաների կոչ է արել
Վրաստանի՝ բանտարկված նախկին Միխեիլ Սաակաշվիլին Վրաստանում խորհրդարանական ընտրություններից հետո զանգվածային բողոքի ակցիաների կոչ է արել։
«Իհարկե, ոչ ոք չպետք է մտնի խորհրդարան։ Հիմա ժամանակը չէ տխրելու, թե ինչպես են մեզ խաբել։ Հիմա եկել է մեծ բողոքի ցույցերի ժամանակը, որոնք աշխարհին ցույց կտան, որ մենք պայքարում ենք ազատության համար և որ մենք այն ժողովուրդն ենք, որը չի հանդուրժում անարդարությունը։ Ժամանակը շատ քիչ է»,- ասված է հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է Սաակաշվիլիի ֆեյսբուքյան էջում։
Ընդդիմությունն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ընտրությունները կեղծվել են, և ինքը չի ճանաչում ԿԸՀ արդյունքները, որոնց համաձայն՝ հաղթել է «Վրացական երազանքը»։ Հետագա գործողությունների միասնական ծրագրի մասին դեռ չի հայտարարվել։
Սպասվում է, որ նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին հայտարարություն է անելու առաջիկա ժամերին։ Նա ընտրություններին աջակցել է ընդդիմությանը։

Михаил Саакашвили, находящийся в заключении бывший президент Грузии, призвал к массовым протестам после парламентских выборов в Грузии.
«Конечно, никто не должен войти в парламент. Сейчас не время расстраиваться из-за того, как нас обманули. Сейчас настало время больших протестов, которые покажут миру, что мы боремся за свободу и что мы — народ, который не терпит несправедливости. Времени очень мало", - говорится в заявлении, опубликованном на странице Саакашвили в Facebook.
Ранее оппозиция заявила, что выборы были сфальсифицированы, и не признает результаты ЦИК, согласно которым победила «Грузинская мечта». Совместный план дальнейших действий пока не озвучен.
Ожидается, что президент Саломе Зурабишвили сделает заявление в ближайшие часы. Она поддержала оппозицию на выборах.