Հարիսը Թրամփին «ֆաշիստ» է անվանել
Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Կամալա Հարիսն իր հանրապետական մրցակից Դոնալդ Թրամփին անվանել է «ֆաշիստ», որը ձգտում է «անվերահսկելի իշխանության» և անձամբ իրեն նվիրված զինվորականների:
Նշվում է, որ հոկտեմբերի 23-ին Հարիսը չպլանավորված ելույթով հանդես է եկել Վաշինգտոնի իր նստավայրում: Պատճառը Թրամփի շտաբի նախկին ղեկավար Ջոն Քելիի հայտարարություններն են այն մասին, որ Թրամփը դժգոհել է իր մոտ գեներալների բացակայությունից, որոնք հավատարմության երդում են տալիս իրեն այնպես, ինչպես զորահրամանատարները Հիտլերին՝ նացիստական Գերմանիայում:
«Դոնալդ Թրամփը դառնում է ավելի անհավասարակշիռ և անկայուն։ Երկրորդ ժամկետի ընթացքում Ջոն Քելլիի նման մարդիկ այնտեղ չեն լինի, որպեսզի պատնեշ դառնան իր հակումների և գործողությունների դեմ: Նրանք, ովքեր ժամանակին փորձել են կանգնեցնել նրա ամենավատ հակումներից, այլևս այնտեղ չեն լինի, և նրանք այլևս չեն կարողանա զսպել նրան», – ասել է Հարիսը:
Նրա խոսքով՝ Թրամփի դիրքորոշումը վկայում է այն մասին, որ քաղաքական գործիչը «չի ցանկանում ունենալ ԱՄՆ սահմանադրությանը հավատարիմ բանակ»:
«Ըստ Ջոն Քելլիի՝ հասկանալի է, որ Դոնալդ Թրամփը նա է, ով, մեջբերում եմ, ընկնում է ֆաշիստների ընդհանուր սահմանման տակ։ Ով, ըստ էության, երդվեց բռնապետ լինել հենց առաջին օրը և երդվեց զինվորականներին օգտագործել որպես իր անձնական միլիցիա՝ իր անձնական և քաղաքական վենդետաներն իրականացնելու համար», - ընդգծել է Հարիսը:

Кандидат в президенты от Демократической партии Камала Харрис назвала своего оппонента-республиканца Дональда Трампа «фашистом», который стремится к «неконтролируемой власти» и преданной лично ему армии.
Отмечается, что 23 октября Харрис выступила с внеплановой речью в своей резиденции в Вашингтоне. Причиной являются заявления Джона Келли, бывшего руководителя администрации Трампа, о том, что Трамп жаловался на отсутствие генералов, которые присягали бы ему на верность, как это делали военачальники Гитлеру в нацистской Германии.
«Дональд Трамп становится все более неуравновешенным и нестабильным. Во время его второго срока таких людей, как Джон Келли, не будет рядом, чтобы выступать в качестве оплота против его тенденций и действий. «Тех, кто когда-то пытался удержать его от худших тенденций, больше не будет, и они больше не смогут его сдерживать», — сказала Харрис.
По ее словам, позиция Трампа доказывает, что политик "не хочет иметь армию, лояльную конституции США".
«По словам Джона Келли, ясно, что именно Дональд Трамп, цитирую, подпадает под общее определение фашистов. Который, по сути, с первого дня принес присягу стать диктатором и поклялся использовать армию в качестве своей личной милиции для осуществления своей личной и политической вендетты», — подчеркнула Харрис.