Առնվազն յոթ երկիր դեմ է Ուկրաինայի ադամակցությանը ՆԱՏՕ-ին
Առնվազն յոթ երկիր՝ ԱՄՆ-ն, Գերմանիան, Հունգարիան, Սլովակիան, Բելգիան, Սլովենիան և Իսպանիան, չեն շտապում Ուկրաինային ՆԱՏՕ հրավիրել․ գրում Է Politico-ն:
ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջուլիանա Սմիթը պարբերականին տված հարցազրույցում ասել է, որ դաշինքն այս պահին դեռ պատրաստ չէ Ուկրաինային անդամակցություն առաջարկել: Այն փաստը, որ Գերմանիան թերահավատորեն է վերաբերում ՆԱՏՕ-ին միանալու՝ Կիևի պատրաստակամությանը, խոսել է հենց Վլադիմիր Զելենսկին: Միևնույն ժամանակ, Politico-ի աղբյուրներն ընդգծում են, որ Բեռլինը և Վաշինգտոնը չեն բացառում, որ ինչ-որ պահի Ուկրաինան կարող է դառնալ դաշինքի անդամ:
«Բելգիան, Սլովենիան և Իսպանիա, թաքնվում են ԱՄՆ-ի և Գերմանիայի թիկունքում։ Նրանք կասկածում են», - մեջբերում է պարբերականը աղբյուրի խոսքը։
Մեկ այլ աղբյուր Politico-ին ասել է, որ երկրները «վերացականորեն աջակցում են» Ուկրաինայի անդամակցությանը ՆԱՏՕ-ին, բայց երբ դա ավելի մոտ լինի իրականությանը, նրանք կսկսեն ավելի հրապարակայնորեն դեմ արտահայտվել այդ գաղափարին:

Politico writes that at least seven countries—the USA, Germany, Hungary, Slovakia, Belgium, Slovenia, and Spain—are in no hurry to invite Ukraine to NATO.
Juliana Smith, the US ambassador to NATO, told the newspaper in an interview that the alliance is not yet ready to offer Ukraine membership. Vladimir Zelensky said Germany is skeptical about Kyiv's readiness to join NATO. At the same time, Politico's sources emphasize that Berlin and Washington do not rule out the possibility that Ukraine could become a member of the alliance at some point.
"Belgium, Slovenia, and Spain hide behind the USA and Germany. They are suspicious," the newspaper quoted the source as saying.
Another source told Politico that the countries "in the abstract support" Ukraine's NATO membership. However, they will begin to speak out more publicly against the idea once it is closer to reality