Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Իրանի նախագահին
Կազանում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումն Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ:
Վարչապետը գոհունակություն է հայտնել Իրանի հետ հարաբերությունների դինամիկ բնույթից և ընդգծել, որ նախագահ Փեզեշքիանի պաշտոնը ստանձնելուց ի վեր այդ դինամիկան ոչ միայն պահպանվում է, այլ նաև զարգանում: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Իրանի հետ հարաբերությունների հետագա զարգացումը ՀՀ Կառավարության համար առաջնահերթություններից է:
Իրանի նախագահը կարևորել է Հայաստանի հետ փոխգործակցության շարունակական զարգացումն ու ընդլայնումը, այդ թվում` տնտեսության, մշակույթի ոլորտներում: Մասուդ Փեզեշքիանն ընդգծել է, որ իր երկրի առաջնահերթությունն է զարգացնել հարաբերությունները հարևան և բարեկամ պետությունների հետ` հավելելով, որ Հայաստանն այդ երկրներից մեկն է:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգին վերաբերող հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել տնտեսության, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերող հարցերի:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային և միջազգային նշանակության հարցերի շուրջ: Զրուցակիցները կարևորել են խաղաղության և կայունության ապահովման ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացումը: Հայաստանի և Իրանի ղեկավարները համոզմունք են հայտնել, որ երկկողմ ամուր և խորը հարաբերությունները կնպաստեն տարածաշրջանային փոխգործակցության զարգացմանը:

В Казани состоялась встреча премьер-министра Никола Пашиняна с президентом Исламской Республики Иран Масудом Пезешкианом.
Премьер-министр выразил удовлетворение динамичным характером отношений с Ираном и подчеркнул, что с момента вступления в должность президента Пезешкиана эта динамика не только сохраняется, но и развивается. Никол Пашинян подчеркнул, что дальнейшее развитие отношений с Ираном является одним из приоритетов правительства РА.
Президент Ирана подчеркнул постоянное развитие и расширение сотрудничества с Арменией, в том числе в сферах экономики и культуры. Масуд Пезешкиан подчеркнул, что приоритетом его страны является развитие отношений с соседними и дружественными странами, добавив, что Армения является одной из таких стран.
Собеседники обсудили вопросы двусторонней повестки дня. В частности, были рассмотрены вопросы, связанные с сотрудничеством в сферах экономики, энергетики и инфраструктуры.
Состоялся обмен мыслями по региональным и международным проблемам. Собеседники подчеркнули реализацию последовательных шагов по обеспечению мира и стабильности. Лидеры Армении и Ирана выразили уверенность, что крепкие и глубокие двусторонние отношения будут способствовать развитию регионального сотрудничества.