Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Իրանի նախագահին
Կազանում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումն Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ:
Վարչապետը գոհունակություն է հայտնել Իրանի հետ հարաբերությունների դինամիկ բնույթից և ընդգծել, որ նախագահ Փեզեշքիանի պաշտոնը ստանձնելուց ի վեր այդ դինամիկան ոչ միայն պահպանվում է, այլ նաև զարգանում: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Իրանի հետ հարաբերությունների հետագա զարգացումը ՀՀ Կառավարության համար առաջնահերթություններից է:
Իրանի նախագահը կարևորել է Հայաստանի հետ փոխգործակցության շարունակական զարգացումն ու ընդլայնումը, այդ թվում` տնտեսության, մշակույթի ոլորտներում: Մասուդ Փեզեշքիանն ընդգծել է, որ իր երկրի առաջնահերթությունն է զարգացնել հարաբերությունները հարևան և բարեկամ պետությունների հետ` հավելելով, որ Հայաստանն այդ երկրներից մեկն է:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգին վերաբերող հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել տնտեսության, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերող հարցերի:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային և միջազգային նշանակության հարցերի շուրջ: Զրուցակիցները կարևորել են խաղաղության և կայունության ապահովման ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացումը: Հայաստանի և Իրանի ղեկավարները համոզմունք են հայտնել, որ երկկողմ ամուր և խորը հարաբերությունները կնպաստեն տարածաշրջանային փոխգործակցության զարգացմանը:

Nikol Pashinyan met the President of Iran
Prime Minister Nikol Pashinyan met with the President of the Islamic Republic of Iran, Masoud Pezeshkian, in Kazan.
The Prime Minister expressed his satisfaction with the dynamic nature of the relations with Iran and emphasized that since President Pezeshkian took office, this dynamic has not only been maintained but also developed. Nikol Pashinyan emphasized that the further development of relations with Iran is one of the priorities of the RA Government.
The President of Iran emphasized the continuous development and expansion of cooperation with Armenia, including in economy and culture. Masud Pezeshkian noted that his country's priority is to develop relations with neighboring and friendly countries, adding that Armenia is one of those countries.
The interlocutors discussed issues related to the bilateral agenda. They addressed issues related to cooperation in the fields of economy, energy, and infrastructure.
Thoughts on regional and international issues were exchanged. The interlocutors emphasized the implementation of consistent steps towards ensuring peace and stability. The leaders of Armenia and Iran expressed their belief that strong and deep bilateral relations will contribute to the development of regional cooperation.