24 ժամվա ընթացքում Լիբանանում զոհվել է 30 մարդ
Լիբանանի արտակարգ հանձնաժողովի հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ վերջին 24 ժամվա ընթացքում 30 մարդ է զոհվել Լիբանանի ուղղությամբ իսրայելական ռմբակոծությունների հետևանքով, ևս 135-ը՝ վիրավորվել։
«Վերջին 24 ժամվա ընթացքում զոհվել է 30, վիրավորվել՝ 135 քաղաքացի»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Ըստ հաղորդագրության՝ իսրայելական ավիացիան վերջին 24 ժամվա ընթացքում 82 հարված է հասցրել Լիբանանի տարբեր շրջաններին։ Ընդհանուր առմամբ՝ նախորդ տարվա հոկտեմբերից ի վեր իսրայելական ավիացիան 10 415 հարված է հասցրել Լիբանանին։ Հոկտեմբերից Լիբանանի դեմ իսրայելական ագրեսիայի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 2448-ի, վիրավորվել է 11 471 քաղաքացի։

30 people were killed in Lebanon within 24 hours
In the message of the Lebanese emergency commission, it is said that in the last 24 hours, 30 people were killed as a result of the Israeli bombings in the direction of Lebanon, and another 135 were injured.
"In the last 24 hours, 30 citizens were killed and 135 were injured," the report said.
According to the report, Israeli aviation carried out 82 strikes on different regions of Lebanon in the last 24 hours. In total, since October last year, Israeli aviation has carried out 10,415 strikes on Lebanon. As a result of Israeli aggression against Lebanon since October, the number of victims has reached 2448, and 11471 citizens have been injured.