Նեթանյահուի նստավայրի վրա անօդաչու սարք է արձակվել
Իսրայելի պաշտպանության բանակն իր Telegram ալիքում հայտնել է, որ երեք անօդաչու թռչող սարքեր են գործարկվել Լիբանանից։ Դրանցից մեկը անօդաչուներից մեկը հարվածել է Կեսարիա քաղաքի մոտ գտնվող շենքին: Հարվածի արդյունքում զոհեր չկան։
«Վերջին մեկ ժամվա ընթացքում հայտնաբերվել են երեք անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք արձակվել են Լիբանանից Իսրայելի տարածք»,- հայտնում է բանակի մամուլի ծառայությունը։
Սաուդյան Al-Hadath թերթն էլ գրել է, որ վաղ առավոտյան Լիբանանից Իսրայելի ուղղությամբ արձակված անօդաչուներից մեկը թիրախավորել է վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի առանձնատունը ծովափնյա Կեսարիա քաղաքում, գրում է The times of Israel-ը՝ նշելով, որ հարձակման հետևանքով տուժածներ չկան, և պարզ չէ, թե արդյոք վարչապետն այդ պահին տանն է եղել, թե ոչ։
Վարչապետի աշխատակազմը ևս չի մեկնաբանել հարձակման ժամանակ Նեթանյահուի գտնվելու վայրը։ նշվում է, որ նստավայր տանող ճանապարհները փակ են, դեպքի վայրում են բժիշկներն ու ոստիկանները։

A drone was fired at Netanyahu's residence
The Israel Defense Forces reported on its Telegram channel that three drones were launched from Lebanon. One of these drones hit a building near the city of Caesarea. There were no casualties as a result of the attack.
"During the last hour, three unmanned aerial vehicles were found, which were launched from Lebanon into the territory of Israel," the press service of the army reports.
The Saudi Al-Hadath newspaper also wrote that one of the drones launched from Lebanon in the direction of Israel early in the morning targeted Prime Minister Benjamin Netanyahu's mansion in the coastal city of Caesarea. The Times of Israel writes that there were no casualties due to the attack. It is unclear whether the prime minister was at home at that time.
The Prime Minister's staff did not comment on Netanyahu's location during the attack. However, the roads leading to the residence are closed, and doctors and police are at the scene.