«Ցանկանում ենք խաղաղություն կնքել ոչ թե Փաշինյանի, այլ Հայաստանի հետ»․ Ամիրբեկով
Ադրբեջանն անիրատեսական և անընդունելի է համարում խաղաղության պայմանագիր կնքելու Հայաստանի առաջարկը, որում դեռևս համաձայնեցված չեն մի քանի կարևոր հոդվածներ։ Այս մասին Berliner Zeitung-ին տված հարցազրույցում ասել է Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը։
Ամիրբեկովը, պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե ինչպես է Բաքուն վերաբերվում այն հայտարարությանը, որ Հայաստանը պատրաստ է նույնիսկ վաղը խաղաղության պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ, ընդգծել է, որ կասկածում է այս հայտարարության անկեղծությանը։
«Նույնիսկ վաղն անավարտ, կիսատ համաձայնագրի ստորագրման առաջարկը ոչ միայն անիրատեսական է և անընդունելի, այլև ապակողմնորոշող։ Կողմերը դեռ պետք է համաձայնեցնեն պայմանագրի նախագծի մի քանի կարևոր դրույթ, որոնք բաց են, առանց որոնց փաստաթուղթը կլինի կոպիտ և թերի»,- նշել է նա։
Ամիրբեկովի խոսքով՝ խաղաղության հասնելու ճանապարհին հիմնական խոչընդոտը «Հայաստանի դեռ գոյություն ունեցող տարածքային պահանջներն են Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ արտացոլված Հայաստանի Սահմանադրության մեջ», և «այս հիմնական խնդիրն անտեսելը հավասարազոր է սենյակում գտնվող փղին չնկատելուն»:
«Հայաստանը ցանկանում է մոլորության մեջ գցել միջազգային հանրությանը՝ ստեղծելով թյուր տպավորություն, թե իբր կառուցողականորեն ներգրավված է խաղաղության գործընթացում, բայց իրականում՝ ժամանակ է ձգում և խաղաղության գործընթացը տանում է դեպի փակուղի։ Ակնհայտ է, հենց Հայաստանն սկսեց անսահմանափակ քանակությամբ դիվանագիտական, տնտեսական և ռազմական օգնություն ստանալ Արևմուտքից, այդ թվում՝ ԵՄ-ից, ԱՄՆ-ից և ԵՄ անդամ առանձին երկրներից, նա կորցրեց բանակցություններին կառուցողականորեն մասնակցելու բոլոր հետաքրքրությունները, և կարծես թե Ադրբեջանի հետ խաղաղության հասնելն այլևս նրա համար առաջնահերթություն չէ»,- ընդգծել է նա։
Ամիրբեկովը, պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե արդյունքի հասնելն արագացնելու համար կողմերը պայմանավորվե՞լ են «Զանգեզուրի միջանցքի» բացման հարցը դուրս բերել խաղաղ համաձայնագրի շրջանակներից, և արդյոք հնարավո՞ր է նույն կերպ հետաձգել Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունները խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումից հետո, Ամիրբեկովը նշել է, որ «բացարձակապես սխալ է զուգահեռ անցկացնել այս երկու հարցերի միջև, քանի որ դրանք բոլորովին տարբեր են իրենց կարևորությամբ՝ կայուն խաղաղության հասնելու համար»։
«Եթե ​​Սահմանադրությունը թողնենք ներկայիս տեսքով, ապա խաղաղության պայմանագիրը կարճատև կլինի, քանի որ Հայաստանի ցանկացած նոր ղեկավարություն, որը դեմ է Ադրբեջանի հետ խաղաղությանը, պարզապես կչեղարկի այն՝ պատճառաբանելով համաձայնագրի անհամապատասխանությունն ամենաբարձր իրավական ուժ ունեցող Սահմանադրությանը։ Այսինքն՝ Ադրբեջանը ցանկանում է խաղաղություն կնքել ոչ թե վարչապետ Փաշինյանի, այլ Հայաստանի հետ»,- ընդգծել է նա։
Ըստ Ամիրբեկովի՝ դրա համար Ադրբեջանը չի կարող իրավական բացեր թողնել, որոնք ժամանակի ընթացքում կարող են հանգեցնել հակամարտության վերակենդանացման և նոր ողբերգությունների, «հետևաբար պետք է վերացնել հայ-ադրբեջանական երկարատև առճակատման բուն պատճառը»: Ինչ վերաբերում է «Զանգեզուրի միջանցքին», ապա Ադրբեջանի նախագահի ներկայացուցիչը հավելել է, որ պաշտոնական Բաքուն դեռ մեծ նշանակություն է տալիս դրա բացմանը։
«Սակայն, համաձայնվելով այն դուրս բերել խաղաղության համաձայնագրի շրջանակներից, Ադրբեջանը չի ցանկանում խաղաղ համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները տապալելու համար քննադատության արժանանալ»,- ընդգծել է Ամիրբեկովը։

Азербайджан считает нереалистичным и неприемлемым предложение Армении о заключении мирного договора, в котором еще не согласованы несколько важных статей. Об этом в интервью газете Berliner Zeitung заявил представитель президента Азербайджана по особым поручениям Эльчин Амирбеков.
Амирбеков, отвечая на вопрос журналиста о том, как Баку относится к заявлению о том, что Армения готова подписать мирный договор с Азербайджаном хоть завтра, подчеркнул, что сомневается в искренности этого заявления.
«Даже предложение подписать завтра незавершенное, неполное соглашение не только нереально и неприемлемо, но и вводит в заблуждение. Сторонам еще предстоит согласовать несколько важных положений проекта контракта, которые являются открытыми, без чего документ будет черновым и неполным", - отметил он.
По мнению Амирбекова, главным препятствием на пути к миру являются "еще существующие территориальные претензии Армении на международно признанную суверенную территорию Азербайджана, отраженные в Конституции Армении", и "игнорирование этого главного вопроса равносильно не замечанию слона в комнате».
"Армения хочет ввести в заблуждение международное сообщество, создавая ложное впечатление, что она конструктивно участвует в мирном процессе, но на самом деле она тянет время и заводит мирный процесс в тупик. Очевидно, что как только Армения начала получать неограниченные объемы дипломатической, экономической и военной помощи от Запада, включая ЕС, США и отдельные страны-члены ЕС, она потеряла всякий интерес к конструктивному участию в переговорах, и, похоже, достижение мира с Азербайджаном больше не в его интересах, не является приоритетом", - подчеркнул он.
Амирбеков, отвечая на вопрос журналиста, договорились ли стороны вывести открытие «Зангезурского коридора» из рамок мирного соглашения, чтобы ускорить достижение результата, и можно ли аналогичным образом отложить внесение поправок в Конституции Армении после подписания мирного соглашения Амирбеков заявил, что «совершенно неверно проводить параллель между этими двумя вопросами, поскольку они совершенно различны по своей значимости для достижения устойчивого мира».
"Если мы оставим Конституцию в ее нынешнем виде, мирное соглашение будет недолговечным, поскольку любое новое руководство Армении, выступающее против мира с Азербайджаном, просто отменит его, ссылаясь на несоответствие соглашения Конституции. Другими словами, Азербайджан хочет помириться не с премьер-министром Пашиняном, а с Арменией", - подчеркнул он.
По мнению Амирбекова, для этого Азербайджан не может оставлять правовые лазейки, которые со временем могут привести к возобновлению конфликта и новым трагедиям, "поэтому необходимо устранить первопричину многолетнего армяно-азербайджанского противостояния". Что касается «Зангезурского коридора», то представитель президента Азербайджана добавил, что официальный Баку по-прежнему придает большое значение его открытию.
"Однако, соглашаясь вывести его из рамок мирного соглашения, Азербайджан не хочет, чтобы его критиковали за торпедирование переговоров по мирному соглашению", - подчеркнул Амирбеков.