Կոբախիձեն մեկնաբանել է եվրաինտեգրման դադարեցման վերաբերյալ ԵՄ հայտարարությունը
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն կողմնակալ է համարել Եվրամիության հայտարարությունը երկրի եվրաինտեգրման դադարեցման վերաբերյալ.
«Ուկրաինայում և Մոլդովայում, որտեղ մեկը մյուսի հետևից փակվում են հեռուստաալիքներն ու քաղաքական կուսակցությունները, Եվրախորհրդի որոշումը դրական է։ Նշված երկրներում չկա ԶԼՄ-ների բազմակարծություն, կոռուպցիան մոլեգնում է, կան լուրջ խնդիրներ, ինստիտուտները շատ թուլացած են։ Մոլդովան դեռևս ԱՊՀ անդամ է»,-ասել է Կոբախիձեն։
Ավելի վաղ ԵՄ-ը հայտարարել է Վրաստանի՝ ԵՄ անդամակցության գործընթացի փաստացի կասեցման մասին։
Թբիլիսին մեղադրվում է եվրոպական արժեքները ոտնահարելու մեջ։ Ըստ Եվրախորհրդի՝ Վրաստանի կառավարության կուրսը խաթարում է երկրի եվրոպական ուղին։

Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе счел заявление Евросоюза о прекращении евроинтеграции страны предвзятым.
"В Украине и Молдове, где телеканалы и политические партии закрываются одна за другой, решение Совета Европы является положительным. В упомянутых странах нет плюрализма средств массовой информации, процветает коррупция, существуют серьезные проблемы, институты очень слабы. "Молдова по-прежнему является членом СНГ", - сказал Кобахидзе.
Ранее ЕС объявил о фактической приостановке процесса членства Грузии в ЕС.
Тбилиси обвиняют в попрании европейских ценностей. По мнению Совета Европы, курс правительства Грузии подрывает европейский путь страны.