Վրաստանում տիրող իրավիճակը Բրյուսելում նախատեսված գագաթնաժողովի թեմաներից մեկը կլինի
Վրաստանում տիրող իրավիճակը Բրյուսելում նախատեսված գագաթնաժողովի թեմաներից մեկը կլինի․ հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը։
«Եվրախորհուրդը քննարկում է արտաքին քաղաքականության մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ իրավիճակը Մոլդովայում և Վրաստանում։ Երկու երկրներն էլ կանգնած են իրենց եվրոպական ճանապարհի վճռական պահի առաջ»,-ասել է նա։
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ գագաթնաժողովից հետո ԵՄ առաջնորդները նախատեսում են ազդանշան ուղարկել Վրաստանի կառավարությանը, որ Բրյուսելը կդադարեցնի եվրաինտեգրումը, եթե Թբիլիսին չփոխի իր քաղաքական կուրսը։

The situation in Georgia will be one of the topics of the summit planned in Brussels
The President of the European Council, Charles Michel, stated that the situation in Georgia will be one of the topics of the summit planned for Brussels.
"The European Council is discussing several foreign policy issues, including the situation in Moldova and Georgia. Both countries are facing a decisive moment in their European path," he said.
It was reported that after the summit, EU leaders plan to signal to the Georgian government that Brussels will stop European integration if Tbilisi does not change its political course.