Զելենսկին կիսվել է Թրամփի հետ զրույցի մանրամասներով
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Բրյուսելում կայացած ճեպազրույցում ասել է, որ ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփի հետ քննարկել է Ուկրաինայի՝ ՆԱՏՕ-ին միանալու հարցը։
Զելենսկին նշել է, որ Թրամփի հետ զրույցում որպես օրինակ է բերել Բուդապեշտի հուշագիրը, որի շրջանակներում Ուկրաինան հրաժարվել է միջուկային զենքից՝ ԱՄՆ-ի, Միացյալ Թագավորության և Ռուսաստանի անվտանգության երաշխիքների դիմաց, որոնք պետք է պաշտպանեին Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը, սակայն պայմանավորվածությունները չաշխատեցին։
Զելենսկին հավելել է, որ Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքները կարող են տրվել կամ միջուկային զենքի, կամ՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու միջոցով։ Նա նշել է, որ Ուկրաինան ընտրել է դաշինքը։

Zelensky shared the details of his conversation with Trump about NATO
Ukrainian President Volodymyr Zelensky said at a briefing in Brussels that he discussed the issue of Ukraine joining NATO with US presidential candidate Donald Trump.
Zelensky noted that in his conversation with Trump, he cited the Budapest memorandum as an example. Within the framework of this memorandum, Ukraine gave up nuclear weapons in exchange for security guarantees from the United States, the United Kingdom, and Russia. These guarantees were supposed to protect Ukraine's territorial integrity, but the agreements did not work.
Zelensky added that Ukraine's security guarantees can be provided either through nuclear weapons or through NATO membership. He noted that Ukraine chose the alliance.