Շվեյցարիան կարող է ԼՂ հակամարտությանը նվիրված խաղաղության համաժողով կազմակերպել
Շվեյցարիայի Դաշնային խորհուրդը դիմել է կառավարությանը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը նվիրված միջազգային խաղաղության համաժողով կազմակերպելու առաջարկով:
Ընդունված բանաձևում խորհրդարանականները կոչ են անում խորհրդաժողովը կազմակերպել հնարավորինս շուտ՝ մեկ տարվա ընթացքում:
Կոնֆերանսի նպատակն է «նպաստել Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ներկայացուցիչների միջև բաց երկխոսությանը պատմական հայ բնակչության անվտանգ և հավաքական վերադարձի վերաբերյալ՝ միջազգային դերակատարների հսկողության կամ ներկայության ներքո»:
Խորհրդարանականները հիշեցնում են միջազգային դատարանի 2023թ․ նոյեմբերի 17-ի որոշումը, որը պարտավորեցրել էր Ադրբեջանին՝ ապահովել սեպտեմբերի 19-ից հետո Լեռնային Ղարաբաղից հեռացած մարդկանց վերադարձը, եթե նրանք նման ցանկություն ունեն:
Նրանք նաև հիշեցրել են Եվրախորհրդարանի ս․թ․ մարտի 12-ի բանաձևի մասին, որում Ադրբեջանին կոչ է արվում անցնել Ղարաբաղի հայերի հետ թափանցիկ երկխոսության:
Նախագծի հեղինակներն ընդգծել են հակամարտության խաղաղ կարգավորման և Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքների պաշտպանության համար նոր բանակցային ձևաչափի անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ աշխարհաքաղաքական լարվածության պատճառով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հնարավորություններն այսօր խիստ սահմանափակ են:
Խորհրդարանականները նաև ընդգծել են միջազգային հակամարտություններում Շվեյցարիայի, որպես չեզոք միջնորդի, հաջողված փորձը՝ հիշեցնելով, որ 2009թ. հոկտեմբերին «հենց Շվեյցարիայի միջնորդությամբ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ստորագրվեցին ցյուրիխյան արձանագրությունները՝ ուղղված երկկողմ հարաբերությունների կարգավորմանը»:

The Swiss Federal Council appealed to the government with a proposal to organize an international peace conference dedicated to the Nagorno Karabakh conflict.
In the adopted resolution, the parliamentarians called for the conference to be organized as soon as possible, within a year.
The purpose of the conference is to "facilitate an open dialogue between representatives of the Armenians of Azerbaijan and Nagorno-Karabakh regarding the safe and collective return of the historical Armenian population under the supervision or presence of international actors."
Parliamentarians remind the international court of 2023 of the decision of November 17, which obliged Azerbaijan to ensure the return of people who left Nagorno-Karabakh after September 19 if they desired it.
They also reminded the European Parliament about the resolution of March 12, in which Azerbaijan is called upon to enter into a transparent dialogue with the Armenians of Karabakh.
The authors of the project emphasized the need for a new negotiation format for the peaceful settlement of the conflict and the protection of the rights of the Armenian population of Nagorno-Karabakh, noting that the possibilities of the OSCE Minsk Group are minimal today due to geopolitical tension.
The parliamentarians also emphasized Switzerland's successful experience as a neutral mediator in international conflicts, reminding that in October 2009, "it was through the mediation of Switzerland that the Zurich protocols were signed between Armenia and Turkey aimed at the regulation of bilateral relations."