«Հայկական կողմի հետ կապված զարգացում կա, մոտ օրերս հստակ կդառնա». Թուրքիայի տրանսպորտի նախարար
Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքի նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն մի քանի օր առաջ թուրքական պոդքաստներից մեկի եթերում անդրադարձել է «Զանգեզուրի միջանցքի» թեմային։
«Զանգեզուրի միջանցքը» Բաքու-Թբիլիսի-Կարս գծի այլընտրանքն է կամ միջանցք, որը մեծացնելու է դրա թողունակությունը։ Նախագիծը անցնելու է Կասպից ծովով՝ Ադրբեջանից դեպի Հայաստան կամ Իրան, այնտեղից էլ Նախիջևան հետո՝ Դիլուջու, Իգդիր, Կարս։ Ադրբեջանական կողմի կարևոր հատվածները կառուցվել են, Նախիջևանի կողմում առկա գծի վերականգնման աշխատանքներն սկսվելու են, Թուրքիայի կողմի 224 կմ-ի տենդերն անցկացրել ենք, հաջորդ մենք կսկսենք շինարարությունը»,- ասել է թուրք նախարարը։
«Իրանո՞վ, թե՞ Հայաստանով կանցնի։ Այս բանակցությունները կողմերի հետ ուղղակի վարում է Ադրբեջանը։ Սկզբում Իրանի դեպքում բավականին առաջընթաց էր գրանցվել, վերջին օրերին հայկական կողմի հետ կապված զարգացում կա, որը մոտ օրերս հստակ կդառնա»,- ընդգծել է Ուրալօղլուն։

Министр транспорта и инфраструктуры Турции Абдулкадир Уралоглу несколько дней назад затронул тему «Зангезурского коридора» в эфире одного из турецких подкастов.
«Зангезурский коридор» является альтернативой или коридором линии Баку-Тбилиси-Карс, который увеличит ее пропускную способность. Проект пересечет Каспийское море, из Азербайджана в Армению или Иран, а оттуда в Нахиджеван, в Дилуджу, Игдыр, Карс. Важные участки азербайджанской стороны построены, начнутся восстановительные работы существующей линии на Нахичеванской стороне, мы провели тендеры на 224 км на турецкой стороне, далее приступим к строительству", - сказал турецкий представитель.
«Он пройдет через Иран или Армению?» эти переговоры со сторонами напрямую ведет Азербайджан. Изначально в случае с Ираном был достигнут некоторый прогресс, а в последние дни наблюдается развитие, связанное и с армянской стороной, которое станет ясно в ближайшие дни", - подчеркнул Уралоглу.
По словам министра, в ближайшее время они присоединятся к тюркскому миру по кратчайшему коридору, проходящему через Азербайджан.