2024թ. Խաղաղության Նոբելյան մրցանակը շնորհվել է Nihon Hidankyo-ին
2024թ. Խաղաղության Նոբելյան մրցանակը շնորհվել է ճապոնական Nihon Hidankyo կազմակերպությանը՝ միջուկային զենքից զերծ աշխարհ ստեղծելու ջանքերի համար։
Կազմակերպությունը տասնամյակներ ի վեր աշխարհին պատմում է միջուկային զենքի վտանգի մասին՝ վկայակոչելով Հիրոսիմայի և Նագասակիի ատոմային ռմբակոծությունների աղետալի հետևանքները։
Նոբելյան կոմիտեի ներկայացուցիչն, ազդարարելով մրցանակակրի անունը, շեշտել է, որ միջուկային զենքի կիրառման դեմ ճապոնական կազմակերպության համառ պայքարին զուգահեռ աշխարհի բազմաթիվ երկրներ հետևողականորեն մեծացնում են իրենց միջուկային հնարավորություններն ու կատարելագործում զենքերը։

The 2024 Nobel Peace Prize has been awarded to Nihon Hidankyo
The 2024 Nobel Peace Prize was awarded to the Japanese organization Nihon Hidankyo for its efforts to create a world free of nuclear weapons.
The organization has been telling the world about the dangers of nuclear weapons for decades, citing the catastrophic consequences of the atomic bombings of Hiroshima and Nagasaki.
The representative of the Nobel Committee, announcing the name of the laureate, emphasized that in parallel with the persistent struggle of the Japanese organization against the use of nuclear weapons, many countries of the world are consistently increasing their nuclear capabilities and improving their weapons.