Բայդենը 30 րոպեանոց հեռախոսազրույց է ունեցել Նեթանյահուի հետ
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը 30 րոպեանոց հեռախոսազրույց է ունեցել Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի հետ։ Սա առաջին զրույցն է գրեթե 2 ամսվա ընթացքում։
Հեռախոսազրույցի ավարտից հետո Սպիտակ տան խոսնակ Քարին Ժան-Պիեռը հայտնել է, որ երկու առաջնորդները քննարկել են Իսրայելի հնարավոր պատասխանը Իրանին։
Բայդենը նշել է, որ Իսրայելը պատասխանը պետք է համաչափ լինի։ Նա դատապարտել է Իրանի հրթիռային հարձակումը և նշել դիվանագիտական լուծումներ գտնելու անհրաժեշտությունը՝ նպատակ ունենալով ինչպես լիբանանցի, այնպես էլ իսրայելցի քաղաքացիական բնակչությանը անվտանգ վերադարձնել «կապույտ գծի» երկու կողմերում։
Բացի այդ, կողմերը քննարկել են դիվանագիտական ջանքերի վերսկսման անհրաժեշտությունը. ՀԱՄԱՍ-ի կողմից պահվող պատանդներին ազատելու նպատակով Սպիտակ տան ղեկավարը նաև անդրադարձել է Գազայի հատվածում հումանիտար իրավիճակին և ուշադրություն հրավիրել էքսկլավի հյուսիսային հատված մուտքի վերականգնման անհրաժեշտությանը։
Մեկնաբանելով Բայդենի և Նեթանյահուի զրույցը՝ Քարին Ժան-Պիեռը հայտնել է, որ զրույցն արդյունավետ է անցել։

Президент США Джо Байден провёл 30-минутный телефонный разговор с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху. Это первый разговор за почти 2 месяца.
После окончания телефонного разговора официальный представитель Белого дома Карин Жан-Пьер сообщила, что лидеры двух стран обсудили возможный ответ Израиля Ирану.
Байден отметил, что ответ Израиля должен быть пропорциональным. Он осудил ракетную атаку Ирана и отметил необходимость найти дипломатические решения с целью безопасного возвращения как ливанского, так и израильского гражданского населения по обе стороны «голубой линии».
Кроме того, стороны обсудили необходимость возобновления дипломатических усилий. Чтобы освободить заложников, удерживаемых ХАМАСом, глава Белого дома также коснулся гуманитарной ситуации в секторе Газа и обратил внимание на необходимость восстановления доступа в северную часть эксклава.