«Շատ լավ կլիներ, եթե Վրաստանը վերադառնար մեր ընտանիք». Լուկաշենկո
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Մոսկվայում կայացած գագաթնաժողովում հայտարարել է, որ կցանկանար վերականգնել «ԱՊՀ ընտանիքն»՝ իր նախկին կազմով․
«Շատ լավ կլիներ, եթե մեր ընտանիք վերադառնար Վրաստանը, վերսկսեր իր լիարժեք մասնակցությունը Մոլդովան, ուշքի գային Ուկրաինայի իշխանությունները, որոնց բնականոն կյանքի վերականգնմանը մենք ստիպված կլինենք մասնակցել։ Ես միանգամայն համոզված եմ, որ այդպես էլ կլինի, պարզապես ժամանակի հարց է», - Լուկաշենկոյի խոսքը մեջբերել է «Բելտա» գործակալությունը։
Լուկաշենկոն ընդգծել է, որ երկրները պետք է փայփայեն այն, ինչ ունեն․
«Բոլոր նրանք, ովքեր չեն կտրվել մեր համագործակցությունից, այսօր արժանապատիվ արդյունքներ են ցույց տալիս։ Չեն կորցրել իրենց երկրի կառավարումը, մնում են միջազգային հարաբերությունների լիարժեք սուբյեկտներ», - ասել է նա։
Ավելի վաղ Լուկաշենկոն ասել էր, որ Վրաստանում «կուշտ են արևմտյան խոստումներից» և ցանկանում են վերադառնալ ԱՊՀ շուկա. «Որովհետև ոչ ոք ձեզ ոչ կաթով, ոչ մսով, ոչ գինիով չի թողնի իր շուկաներ»:
Նա նաև հայտարարել է, որ Վրաստանն «արդեն հեռու է գնացել» հետխորհրդային մյուս երկրներից. այստեղ երիտասարդներն ավելի հաճախ են խոսում անգլերեն, քան ռուսերեն:

Президент Белоруссии Александр Лукашенко на саммите в Москве заявил, что хотел бы восстановить "семью СНГ" в прежнем составе.
"Было бы очень хорошо, если бы Грузия вернулась в нашу семью, Молдова возобновила свое полноценное участие, власти Украины образумились, нам еще придется участвовать в восстановлении там нормальной жизни. Я абсолютно уверен, что это произойдет, это лишь вопрос времени", - цитирует Лукашенко агентство "Белта".
Лукашенко подчеркнул, что страны должны беречь то, что имеют.
«Все те, кто не разорвал наше сотрудничество, сегодня показывают достойные результаты. "Они не потеряли управление своей страной, они остаются полноправными субъектами международных отношений", - сказал он.
Ранее Лукашенко заявил, что Грузии "надоели западные обещания" и она хочет вернуться на рынок СНГ. «Ибо никто не пустит вас на свои рынки ни с молоком, ни с мясом, ни с вином».
Он также заявил, что Грузия "уже далеко ушла" от других постсоветских стран, "молодежь здесь чаще говорит по-английски, чем по-русски".