«Հըզբոլլահը» գնդակոծել է իսրայելցի զինվորներին․ կան սպանվածներ
«Հըզբոլլահի» զինյալները Լիբանանի սահմանային Լաբբունե գյուղի մոտակայքում հրետանային արկերով և հրթիռներով գնդակոծել են իսրայելցի զինվորներին․ ասվում է խմբավորման հայտարարության մեջ։ Սա այն բանից հետո, երբ Իսրայելը հայտարարեց, որ սպանել է «Հըզբոլլահի» սպանված առաջնորդի երկու իրավահաջորդի։
«Ռոյթերսի» փոխանցմամբ, իսրայելցի զինվորականները հայտնել են, որ երեք իսրայելցի զինծառայող ծանր վիրավորվել է Լիբանանի հարավում ռազմական գործողությունների ժամանակ:
Հիշեցնենք, որ Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն երեքշաբթի օրը հայտարարել է, որ իսրայելական ավիահարվածների հետևանքով զոհվել են «Հըզբոլլահի» սպանված առաջնորդի երկու իրավահաջորդները:

"Hezbollah" fired at Israeli soldiers. There are people killed
"Hezbollah" militants fired artillery shells and rockets at Israeli soldiers near the Lebanese border village of Labbouneh. The group said in a statement. This is after Israel announced that it had killed two successors to the slain leader of Hezbollah.
According to Reuters, the Israeli military announced that three Israeli soldiers were seriously injured during military operations in the south of Lebanon.
It should be noted that Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu announced on Tuesday that the two successors of the assassinated leader of Hezbollah were killed as a result of Israeli airstrikes.