«Ռուսական հետախուզությունը նպատակադրվել է քաոս ստեղծել»․ Մաքքալում
Միացյալ Թագավորության ՄԻ-5 հակահետախուզության ղեկավար Քեն Մաքքալումը հայտարարել է, որ ռուսական հետախուզությունն իր առջև նպատակ է դրել «քաոս ստեղծել բրիտանական և եվրոպական փողոցներում»։ Նա նախազգուշացրել է, որ ՄԹ–ն այժմ բախվում է իր ողջ պատմության ընթացքում ամենաբարդ և բազմաշերտ սպառնալիքի հետ․ հայտնում է BBC-ն։
Ուկրաինա ռուսական ներխուժման սկսվելուց հետո Եվրոպայից արտաքսվել է ավելի քան 750 ռուս դիվանագետ, որոնցից շատերը, ըստ արևմտյան կառավարությունների, լրտեսներ են եղել:
Մաքքալումի խոսքով՝ ռուսական հատուկ ծառայությունները «մշտական առաքելություն են իրականացնում բրիտանական և եվրոպական փողոցներում քաոս ստեղծելու համար»՝ «հրկիզումների, սաբոտաժի և այլնի» միջոցով: Հետախուզության
ղեկավարը չի հստակեցրել, թե կոնկրետ ինչ գործողություններ նկատի ունի, սակայն վերջին ժամանակներս Բրիտանիայի և եվրոպական այլ պետությունների իշխանությունները հայտնել են ռուսական հատուկ ծառայությունների մի քանի դավադրությունների բացահայտման մասին, որոնք ուղղված են դիվերսիաների կազմակերպմանը:

BBC reports that Ken McCallum, head of the United Kingdom's MI-5 counter-intelligence agency, stated that Russian intelligence had set itself the goal of "creating chaos on British and European streets." He warned that the UK now faces the most complex and multifaceted threat in its history.
More than 750 Russian diplomats, many of whom Western governments say were spies, have been expelled from Europe since the Russian invasion of Ukraine began.
According to McCallum, Russian special services are "on a permanent mission to create chaos on the streets of Britain and Europe" through "arson, sabotage, and so on." Intelligence
The leader did not clarify what specific actions he meant. Still, recently, the authorities of Britain and other European states announced the discovery of several conspiracies of Russian special services aimed at organizing sabotage.