Այսօր Իսրայելի վրա ՀԱՄԱՍ–ի հարձակման տարելիցն է
Հիշեցնենք՝ 2023թ․ հոկտեմբերի 7-ին պաղեստինյան իսլամիստական ՀԱՄԱՍ շարժմումը աննախադեպ հարձակում իրականացրեց Իսրայելի վրա, որի հետևանքով պատերազմ սկսվեց Գազայի հատվածում։ Հարձակմանը մասնակցել է պաղեստինյան արմատական «Համաս» շարժման առնվազն 3 հազար զինյալ։ Նրանք ճեղքել էին Իսրայելի հետ սահմանը, հարձակվելով անգամ Nova երաժշտական փառատոնի մասնակիցների վրա, որտեղ ՀԱՄԱՍ-ի զինյալները սպանել էին առնվազն 370 մարդու։ ՀԱՄԱՍ–ի հարձակման հետևանքով ընդհանուր առմամբ զոհվել է 1205 մարդ, հիմնականում խաղաղ բնակիչներ, օտարերկրացիներ։ Կան բազմաթիվ գերեվարվածներ։
Հաջորդ ժամերին իսրայելական բանակը հզոր հարձակում սկսեց Պաղեստինյան տարածքի վրա ՝ նպատակ ունենալով այնտեղ ոչնչացնել ՀԱՄԱՍ-ին։

Today is the anniversary of the Hamas attack on Israel
It's noteworthy that on October 7, 2023, the Palestinian Islamist Hamas movement launched an unprecedented attack on Israel, as a result of which a war began in the Gaza Strip. At least 3,000 militants of the radical Palestinian movement "Hamas" took part in the attack. They crossed the border with Israel, even attacking participants of the Nova music festival, where Hamas militants killed at least 370 people. A total of 1,205 people, mostly civilians and foreigners, were killed as a result of the Hamas attack. There are many captives.
In the following hours, the Israeli army launched a powerful attack on the Palestinian territory to destroy Hamas there.