Ռուսաստանն Ուկրաինայում կարևոր բնակավայր է գրավել
Ավելի վաղ ռուս զինվորականները հայտարարել էին Դոնեցկի մարզի հարավ-արևմուտքում գտնվող քաղաքի գրավման մասին․ Radar Armenia-ն տեղեկացավ  BBC-ից։
«Խորտիցա» զորքերի օպերատիվ-ռազմավարական խմբի հաղորդմամբ՝ շրջափակման սպառնալիքի պատճառով ուկրաինացի զինվորականները որոշել են զորքերը դուրս բերել քաղաքից: Մեկ տարի առաջ Ուգլեդարի կորուստը ծանր հարված կնշանակեր ուկրաինական բանակի համար՝ ստիպելով նրան փոխել պաշտպանական կոնֆիգուրացիան ինչպես արևելյան, այնպես էլ Հարավային ճակատներում։ Այս քաղաքի կարևորության մասին (պատերազմից առաջ 15 հազարից պակաս բնակչություն) խոսում են Ուկրաինա ներխուժման հենց սկզբից այն գրավելու ռուսական բանակի կատաղի փորձերը։
Ուգլեդարը, որպես պաշտպանական շղթայի կարևոր տարր, կորցրելէ իր նշանակությունը։ Որ քաղաքը դատապարտված է, պարզ դարձավ սեպտեմբերի կեսերին, երբ ռուսական ստորաբաժանումները գրեթե միաժամանակ ճեղքեցին աջ թևից ՝ Վոդովոյայի շրջանում, իսկ ձախից՝ Պրեչիստովկայի շրջանում։

Russia has gained an essential settlement in Ukraine
Earlier, the Russian military announced the city's capture in the southwest of the Donetsk region. BBC informed Radar Armenia.
According to the operational-strategic group of "Khortitsa" troops, the Ukrainian military decided to withdraw the troops from the city due to the threat of encirclement. A year ago, the loss of Ugledar would have been a severe blow to the Ukrainian army, forcing it to change its defensive configuration on both the Eastern and Southern fronts. The importance of this city (population less than 15,000 before the war) is indicated by the fierce attempts of the Russian army to capture it from the very beginning of the invasion of Ukraine.
Ugledar has lost its importance as an essential element of the defense chain. That the city was doomed became clear in mid-September when Russian units broke through almost simultaneously from the Vodovoia region's right-wing and the Prechistovka region's left.