Շվեյցարիան և Իտալիան վերաձևավորում են սահմանը
Շվեյցարիան և Իտալիան վերաձևավորում են քարտեզը սառցադաշտերի հալման և լեռնաշղթաների ձևափոխման պատճառով։
Տարածքի մի մասը, որը տուժել է փոփոխությունների հետևանքով, անցնում է Մաթերհորնի՝ Եվրոպայի ամենաբարձր գագաթներից մեկի լանջերով և ստորոտով, որտեղ գտնվում է ամենահայտնի լեռնադահուկային հանգստավայրերից մեկը:
Երկու երկրների սահմանը հիմնականում որոշվում է սառցադաշտային լեռնաշղթաներով կամ առանց ձյան տեղումներով, սակայն վերջին տարիներին սառցադաշտերի չափսերի կտրուկ նվազումը հանգեցրել է նրան, որ այդ բնական սահմանները սկսել են տեղաշարժվել:
Շվեյցարիան սահմանի փոփոխության մասին համաձայնագիրը պաշտոնապես հաստատել է անցյալ շաբաթ։ Իտալիան դեռ չի հաստատել համաձայնագիրը։
Անցած տարվա սեպտեմբերին հրապարակված վերջին չափումների համաձայն՝ 2023թ. Շվեյցարիայի սառցադաշտերը կորցրել են իրենց ծավալի 4%-ը։ Եվ սա դեռ ռեկորդային ցուցանիշ չէ. 2022թ. սառցադաշտն ավելի մեծ էր՝ 6%։

Switzerland and Italy are redrawing the border
Part of the area affected by the changes runs along the slopes and foothills of the Matterhorn, one of Europe's highest peaks and home to one of the most popular ski resorts.
Glacial or snow-free mountain ranges mainly define the border between the two countries. Still, in recent years, the dramatic reduction in glacier size has caused these natural boundaries to shift.
Switzerland officially approved the border change agreement last week. Italy has not yet ratified the deal.
According to the latest measurements published in September last year, in 2023, Switzerland's glaciers lost 4% of their volume, which is still not a record figure. In 2022, the glacier was larger by 6%.