Իրանը ՀՀ քաղաքացիների համար դյուրացնում է մեքենաների մուտքը
Մաքսային ընթացակարգերի կրճատմանն ու միջսահմանային ուղևորությունների արագացմանն ուղղված ծրագրի շրջանակներում Իրան մեկնող ՀՀ քաղաքացիներն այժմ կարող են իրենց տրանսպորտային միջոցների համար ստանալ Carnet de Passages կամ մաքսային տարանցման փաստաթուղթ, ինչը նրանց թույլ կտա նվազագույն ուշացումով մուտք գործել երկիր:
Նախագիծը, որը մեկնարկել է տեսակոնֆերանսի ռեժիմով՝ Իրանի զբոսաշրջության ազգային շաբաթվա երկրորդ օրը, նպատակ ունի պարզեցնել մաքսային ֆորմալությունը և ընդլայնել Իրանի և հարևան երկրների միջև միջազգային ավտոմոբիլային փոխադրումները:
Այն ուղղված է նաև միջնորդների թվի, սահմանին ծախսերի և սպասման ժամանակի կրճատմանը, ինչպես նաև միջազգային ավտոմոբիլային փոխադրումների խթանմանը:
Ակնկալվում է, որ նախագիծը կնպաստի Իրանի զբոսաշրջային արդյունաբերության զարգացմանը, հարևան երկրների հետ կապերի ամրապնդմանը, Հայաստանից և այլ երկրներից ավելի շատ զբոսաշրջիկների ներգրավմանը։

Iran facilitates the entry of cars for RA citizens
As part of a program aimed at reducing customs procedures and speeding up cross-border travel, RA citizens traveling to Iran can now obtain Carnet de Passages or customs transit documents for their vehicles, allowing them to enter the country with minimal delay.
The project, launched via video conference on the second day of Iran's National Tourism Week, aims to simplify customs formalities and expand international road transport between Iran and neighboring countries.
It also aims to reduce the number of intermediaries, costs, and waiting time at the border and promote international road transport.
The project is expected to contribute to the development of Iran's tourism industry, strengthen ties with neighboring countries, and attract more tourists from Armenia and other countries.