Բայդենը Նասրալլայի սպանությունն անվանել է «արդարացի միջոց»
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Բեյրութում «Հըզբոլլահ» շարժման առաջնորդ Հասան Նասրալլայի սպանությունն անվանել է «արդարացի միջոց», ասված է Սպիտակ տան հաղորդագրության մեջ։
«Հասան Նասրալլան և նրա գլխավորած ահաբեկչական խմբավորումը՝ «Հըզբոլլահ»-ը, պատասխանատու են չորս տասնամյակների ընթացքում հարյուրավոր ամերիկացիների սպանության համար», - ասել է Բայդենը:
Նա բացատրել է, որ Նասրալլային սպանած հարվածն իրականացվել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին Համաս-ի ջարդով սկսված հակամարտության ավելի լայն համատեքստում:
«Նասրալլան ճակատագրական որոշում կայացրեց միավորվել ՀԱՄԱՍ-ի հետ և բացել այն, ինչ նա անվանեց Իսրայելի դեմ «հյուսիսային ճակատ», - ասվում է Բայդենի հայտարարության մեջ:
Բայդենը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն «լիովին աջակցում է ահաբեկչական խմբավորումներից՝ «Հըզբոլլահից», հութիներից և Իրանի կողմից աջակցվող ցանկացած այլ ահաբեկչական խմբավորումներից պաշտպանվելու իրավունքը»։
ԱՄն նախագահի խոսքով՝ երեկ Պաշտպանության նախարարին հանձնարարել է ավելի ամրապնդել ԱՄՆ-ի ուժերի պաշտպանունակությունը Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանում՝ ագրեսիան զսպելու և ավելի լայն տարածաշրջանային պատերազմի վտանգը նվազեցնելու համար:
«Ի վերջո, մեր նպատակն է դիվանագիտական ​​միջոցներով թուլացնել ընթացող հակամարտություններն ինչպես Գազայում, այնպես էլ Լիբանանում: Գազայում մենք ձգտում ենք հրադադարի և պատանդների ազատ արձակման՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի աջակցությամբ: Լիբանանում մենք բանակցում ենք գործարքի շուրջ, որը թույլ կտա մարդկանց ապահով վերադառնալ իրենց տներն Իսրայելում և հարավային Լիբանանում»,- ասվում է Բայդենի հայտարարության մեջ:
Նա եզրափակել է, որ այժմ ժամանակն է հասնել համաձայնության, վերացնել սպառնալիքներն Իսրայելի համար և ավելի մեծ կայունություն ապահովել Մերձավոր Արևելքում։

US President Joe Biden called the killing of Hezbollah leader Hassan Nasrallah in Beirut a "just measure," the White House said in a statement.
"Hassan Nasrallah and the terrorist group he leads, Hezbollah, are responsible for killing hundreds of Americans over four decades," Biden said.
He explained that the strike that killed Nasrallah was carried out in the broader context of the conflict that began with the massacre of Hamas on October 7, 2023.
"Nasrallah made the fateful decision to align with Hamas and launch what he called a 'northern front' against Israel," Biden said in a statement.
Biden stated that the United States "fully supports the right to defend ourselves against terrorist groups, Hezbollah, the Houthis, and any other terrorist groups supported by Iran."
The President of the United Arab Emirates instructed the Secretary of Defense yesterday to strengthen the defense capability of the US forces in the Middle East to deter aggression and reduce the risk of a wider regional war.
"Ultimately, our goal is to defuse the ongoing conflicts in both Gaza and Lebanon through diplomatic means. In Gaza, we are seeking a ceasefire and the release of hostages with the support of the UN Security Council. In Lebanon, we are negotiating a deal that will allow people to return safely to their homes in Israel and southern Lebanon," Biden said.
He concluded that now is the time to reach an agreement, eliminate threats to Israel, and ensure more excellent stability in the Middle East.