Պատրաստ ենք համագործակցել. Փեզեշքիանը՝ Մակրոնին
Ֆրանսիայի և Իրանի նախագահներ Էմանուել Մակրոնը և Մասուդ Փեզեշքիանը հանդիպում են անցկացրել ՄԱԿ-ի ԳԱ 79-րդ նստաշրջանի շրջանակներում։
«Գազայում և Լիբանանում հազարավոր անմեղ մարդիկ են զոհվում, սակայն աշխարհը լուռ է։ Արևմտյան երկրները պետք է դադարեցնեն երկակի ստանդարտների կիրառումը, քանի որ այս իրավիճակն Իսրայելին ավելի ամբարտավան է դարձրել։ Այսօր Իրանի և տարածաշրջանի ժողովուրդը լրջորեն տուժել է Իսրայելի հանցագործություններից, որոնց շարունակությունը կարող է իրավիճակը դուրս բերել վերահսկողությունից»,-ասել է Փեզեշքիանը։
Իր հերթին, Մակրոնը վճռականորեն դատապարտել է Լիբանանի դեմ ագրեսիան և հավաստիացրել, որ Ֆրանսիան գործադրում է բոլոր ջանքերը՝ դա կանգնեցնելու համար։
Խոսելով միջազգային խնդիրների և դրանց լուծման մասին՝ Փեզեշքիանը նշել է, որ Իրանը երբեք չի ձգտել միջուկային զենք ունենալ. «Իհարկե, մենք աշխատում ենք մեր պաշտպանական բազայի և զսպման ուժի ամրապնդման ուղղությամբ։ Իրանի զարգացման խոչընդոտները վերացնելու համար մենք պատրաստ ենք համագործակցել և խոսել»,-ասել է Փեզեշքիանը։

We are ready to cooperate. Pezeshkian to Macron
The presidents of France and Iran, Emmanuel Macron and Masoud Pezeshkian, held a meeting during the 79th session of the UN General Assembly.
"Thousands of innocent people are dying in Gaza and Lebanon, but the world is silent. Western countries should stop using double standards because this situation has made Israel even more arrogant. Today, the people of Iran and the region have suffered seriously from Israel's crimes, the continuation of which can bring the situation out of control," said Pezeshkian.
For his part, Macron strongly condemned the aggression against Lebanon and assured that France was making every effort to stop it.
Speaking about international problems and their solutions, Pezeshkian noted that Iran has never sought nuclear weapons. "Of course, we are working on strengthening our defense base and deterrence force. We are ready to cooperate and talk to remove the obstacles to Iran's development," said Pezeshkian.