«Պատրաստ ենք միջուկային գործարքի շուրջ բանակցություններ սկսել». Բորելը՝ Արաղչիին
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը ՄԱԿ-ի ԳԱ շրջանակներում հանդիպել է Իրանի ԱԳ նախարար Աբաս Արաղչիի հետ։
Բորելը նշել է, որ ԵՄ-ը խստորեն դատապարտում է վերջերս Իրանի կողմից Ռուսաստանի բալիստիկ հրթիռների փոխանցումը. «ԵՄ-ը համարում է, որ նման զենքի մատակարարումն ուղղակի սպառնալիք է եվրոպական անվտանգության համար»,-ասել է Բորելը։
Խոսելով Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակի մասին՝ Բորելը նշել է, որ անհրաժեշտ է անհապաղ քայլեր ձեռնարկել հետագա էսկալացիայից խուսափելու համար։
Բորելը շեշտել է միջուկային դիվանագիտության վերսկսման անհրաժեշտությունը. «Պատրաստ ենք միջուկային գործարքի շուրջ բանակցություններ սկսել»,-ասել է Բորելը։

"We are ready to start negotiations on the nuclear deal." Borell to Aragchi
The head of EU diplomacy, Josep Borrell, met with Iran's Foreign Minister Abbas Araghchi during the UN General Assembly.
Borell noted that the EU strongly condemns the recent transfer of ballistic missiles by Iran to Russia. "The EU considers that the supply of such weapons is a direct threat to European security," Borel said.
Speaking about the situation in the Middle East, Borel noted that immediate steps must be taken to avoid further escalation.
Borel emphasized the need to resume nuclear diplomacy. "We are ready to start negotiations on the nuclear deal," Borell said.