Բայրամովն Իրանի ԱԳ նախարարին մանրամասն տեղեկացրել է հայ–ադրբեջանական բանակցությունների մասին
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 79-րդ նստաշրջանի շրջանակներում հանդիպել է Իրանի ԱԳ նախարար Սեյիդ Աբբաս Արաղչիի հետ։
Ընդգծվել է տնտեսական, առևտրային և հումանիտար ոլորտներում համագործակցության ադրբեջանա-իրանական պետական հանձնաժողովի գործունեության կարևորությունը Ադրբեջանի և Իրանի միջև տարբեր ուղղություններով, այդ թվում ՝ տնտեսության, առևտրի, տրանսպորտի և հաղորդակցության ոլորտներում համագործակցության ակտիվացման, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող նախագծերի բացահայտման աշխատանքներում:
Զրուցակիցը մանրամասն տեղեկացվել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մասին: Ըստ ադրբեջանական կողմի պաշտոնական հաղորդագրության՝ ընդգծվել է, որ վերջնական խաղաղության համաձայնագրի կնքման ամենալուրջ խոչընդոտը Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջների շարունակումն է Հայաստանի մի շարք իրավական և քաղաքական փաստաթղթերում, և Սահմանադրության մեջ: «Տեղեկացվել
է, որ Հայաստանում շարունակվող ռևանշիստական միտումների ֆոնին Հայաստանի արագ ռազմականացումը և տարբեր պետությունների կողմից Հայաստանին ռազմական աջակցության ուժեղացումը վնասում են տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության հաստատման մեր ջանքերին»,– հայտնել են Ադրեջանի ԱԳՆ–ից։

Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Iranian Foreign Minister Seyyed Abbas Araghchi during the 79th session of the UN General Assembly.
The importance of the Azerbaijani-Iranian State Commission's activities for cooperation in the economic, commercial, and humanitarian spheres was emphasized in the activities of activating cooperation between Azerbaijan and Iran in various directions, including in the spheres of economy, trade, transport, and communication, as well as in the identification of projects of mutual interest.
The interlocutor was informed in detail about the process of regulating Armenian-Azerbaijani relations. According to the official statement of the Azerbaijani side, it was emphasized that the most severe obstacle to the conclusion of the final peace agreement is the continuation of territorial claims against Azerbaijan in several legal and political documents of Armenia and the Constitution. "Be informed
is that the rapid militarization of Armenia and the strengthening of military support to Armenia by various states against the background of the ongoing revanchist tendencies in Armenia are harming our efforts to establish security and stability in the region," Adrejani's MFA said.