Կոբախիձեի անունը հանվել է Բայդենի ընդունելությանը հրավիրվածների ցուցակից
ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի անունը հանել է Նյու Յորքում ավանդական ընդունելության հրավիրված համաշխարհային առաջնորդների ցուցակից. գրում է «Ամերիկայի ձայն»-ը՝ հղում անելով վարչակազմի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներին։
Նշվում է, որ ի սկզբանե Կոբախիձեի անունը եղել է հրավիրվածների ցուցակում, սակայն Բայդենի վարչակազմը որոշել է չեղարկել հրավերը։ Վարչակազմը հրաժարվել է նաև վրացական պատվիրակության և Կոբախիձեի հետ բոլոր հանդիպումներից։ Հանդիպումից հրաժարվել է նաև Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը։
«Ամերիկայի ձայնի» աղբյուրները նշում են, որ պատճառը Վրաստանի կառավարության վերջին գործողություններն ու հայտարարություններն են, որոնք վկայում են ժողովրդավարության և վրացի ժողովրդի կամքի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի մասին։

Kobakhidze's name was removed from the list of invitees to Biden's reception.
The administration of the US president has removed the name of Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze from the list of world leaders invited to the traditional reception in New York. Writes "Voice of America," referring to high-ranking administration representatives.
It is noted that Kobakhidze's name was initially on the list of invitees, but the Biden administration decided to cancel the invitation. The administration also refused all meetings with the Georgian delegation and Kobakhidze, and White House National Security Adviser Jake Sullivan also refused the meeting.
The sources of "Voice of America" ​​state that the reason is the recent actions and statements of the Georgian government, which testify to the disrespect for democracy and the will of the Georgian people.