«Պատրաստ ենք ընդլայնել Թուրքիայի հետ համագործակցությունը». Փեզեշքիան
Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի հետ հանդիպմանն Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ Իրանը պատրաստ է ամրապանդել Թուրքիայի հետ համագործակցությունը, հատկապես՝ տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդման ոլորտում:
Խոսելով տարածաշրջանային կապի ցանց ստեղծելու իր առաջարկի մասին՝ Փեզեշքիանն ասել է, որ նման մեխանիզմի նախապայմանը անվտանգության պայմանների ապահովումն է.
«Այս առաջարկն իրականացնելու համար անհրաժեշտ է տարածաշրջանը զերծ պահել ահաբեկչությունից։ Տարածաշրջանի ազգերի միջև միասնությունն ամրապնդելու համար անհրաժեշտ է մեծ շուկա ստեղծել։ Ակադեմիական, գիտական և տնտեսական փորձի փոխանակումն ամբողջ աշխարհին ցույց կտա մահմեդական աշխարհի մեծությունը։ Իսլամական միասնությունը կկանխի Գազայում Իսրայելի հանցագործությունները»,-ասել է Փեզեշքիանը։
Իր հերթին, Էրդողանը դատապարտել է Իսրայելի գործողությունները՝ դրանք անվանելով բարբարոսություն։ Էրդողանը ողջունել է անվտանգության ոլորտում Թուրքիայի և Իրանի համագործակցության գաղափարը՝ նշելով, որ երկու երկրների համագործակցությունը բխում է երկու հարևանների շահերից։

«Мы готовы расширять сотрудничество с Турцией». Пезешкиан
В ходе встречи с президентом Турции Реджепом Эрдоганом в рамках Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил, что Иран готов укреплять сотрудничество с Турцией, особенно в сфере укрепления региональной безопасности.
Говоря о своем предложении о создании региональной сети связи, Пезешкиан отметил, что предпосылкой создания такого механизма является обеспечение условий безопасности.
«Для реализации этого предложения необходимо защитить регион от терроризма. Чтобы укрепить единство народов региона, необходимо создать большой рынок. Обмен академическим, научным и экономическим опытом покажет всему миру величие мусульманского мира. Исламское единство предотвратит преступления Израиля в секторе Газа", - сказал Пезешкиан.
В свою очередь Эрдоган осудил действия Израиля, назвав их варварством. Эрдоган приветствовал идею сотрудничества Турции и Ирана в сфере безопасности, отметив, что сотрудничество между двумя странами вытекает из интересов двух соседей.