«Ես դա չեմ անի». Շոլցը դեմ է Ռուսաստանի խորքային թիրախներին հարվածելուն
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին մեղադրել է Ուկրաինայի վրա հարձակվելու միջոցով Ռուսաստանի ապագան վտանգի ենթարկելու մեջ։
«Իր իմպերիալիստական ​​երազանքների համար Պուտինը հարյուր հազարավոր ռուս զինվորների է դրդում լուրջ վնասվածքների ու մահվան և ոչնչացնում է Ռուսաստանի տնտեսական հարաբերություններն աշխարհի շատ երկրների հետ»,- ասել է նա։
Շոլցի խոսքով՝ Գերմանիան կշարունակի ռազմական աջակցություն ցուցաբերել Ուկրաինային: Միևնույն ժամանակ՝ կանցլերն ընդգծել է, որ Ուկրաինային չպետք է թույլատրվի օգտագործել Գերմանիայից մատակարարվող հեռահար զենքերը՝ Ռուսաստանի խորքում գտնվող թիրախների վրա հարձակվելու համար։
«Ես մնում եմ իմ դիրքորոշմանը, նույնիսկ եթե այլ երկրներ այլ կերպ են որոշում»,- ավելացրել է Շոլցը:
Նա նաև «իսկական, մեծ, մեծ սուտ» է որակել այն, որ Դաշնային կառավարությունը հրաժարվել է ռուսական բնական գազից՝ նշելով, որ հենց Ռուսաստանն է փակել «Հյուսիսային հոսք 1» գազատարով գազի ծորակը։
Շվեդտում PCK նավթավերամշակման գործարանի ապագայի համար պայքարում Շոլցն ակնկալում է, որ ռուսական պետական ​​«Ռոսնեֆտ» ընկերության բաժնետոմսերի վաճառքի բանակցությունները կավարտվեն մինչև տարեվերջ։
««Ռոսնեֆտի» գերմանական երկու դուստր ձեռնարկություններին է պատկանում Բրանդենբուրգի կարևոր արդյունաբերական գործարանի շուրջ 54 տոկոսը: Նրանք ներկայումս գտնվում են դաշնային հավատարմագրային կառավարման ներքո, բայց պետք է վաճառվեն: Բանակցությունները շարունակվում են, ինչի պատճառով Դաշնային կառավարությունը կրկին երկարաձգել է վստահության վարչակազմը»,- ասել է Շոլցը։

"For his imperialist dreams, Putin incites hundreds of thousands of Russian soldiers to serious injury and death and destroys Russia's economic relations with many countries of the world," he said.
According to Scholz, Germany will continue to provide military support to Ukraine. At the same time, the chancellor stressed that Ukraine should not be allowed to use long-range weapons supplied by Germany to attack targets deep in Russia.
"I stand by my position, even if other countries decide otherwise," Scholz added.
He also called the Federal Government's refusal of Russian natural gas a "real, big, big lie," noting that Russia closed the gas tap through the "North Stream 1" gas pipeline.
In the battle for the future of the PCK oil refinery in Sweden, Scholz expects that negotiations for the sale of shares in the Russian state company Rosneft will be completed by the end of the year.
Two German subsidiaries of Rosneft own about 54 percent of the essential industrial plant in Brandenburg. They are currently under federal trusteeship but are due to be sold. "Negotiations are ongoing, which is why the Federal Government has extended the trust administration again," Scholz said. Germany will continue to provide military support to Ukraine.