Հայաստանն ԱՄՆ-ին է հանձնել Ռուսաստանում հետախուզվող ամերիկացուն
Հայաստանն ԱՄՆ-ին է հանձնել Ռուսաստանում հետախուզվող ամերիկացուն։ Մինչ այդ, ամերիկացուն 3 տարով արգելվել էր լքել Հայաստանի տարածքը։ Էրիկ Թոմաս Կրիմերին ձերբակալել են Մոսկվայում՝ 2017թ. ապրիլին, թմրանյութ պահելու մեղադրանքով։ Նա պնդել է, թե ոստիկաններն են իր գրպանը թմրանյութ գցել։
Ավելի ուշ ԱՄՆ քաղաքացուն ազատ են արձակել չհեռանալու մասին ստորագրությամբ, նա կարողացել է մեկնել հայրենիք, սակայն նրա նկատմամբ միջպետական հետախուզում է հայտարարվել։
2021թ. Կրիմերին ձերբակալել են Հայաստանում, որտեղ նա հանգստանալու էր  մեկնել։ Երկար ժամանակ Հայաստանի իշխանությունները չէին կարողանում որոշել՝ ինչ անել ամերիկացու հետ։ Նրա փաստաբանի խոսքով՝ ձերբակալվածին չէին հանձնում՝ ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները չփչացնելու համար։

Armenia handed over the American wanted in Russia to the USA
Armenia handed over the American wanted in Russia to the USA. Before that, the American was forbidden to leave the territory of Armenia for three years. Eric Thomas Creamer was arrested in Moscow in April 2017 on charges of drug possession. He claimed that the police put drugs in his pocket.
Later, the US citizen was released with a non-departure bond. He could leave for his homeland, but an interstate search was announced for him.
In 2021, Creamer was arrested in Armenia, where he was going to rest. For a long time, the Armenian authorities could not decide what to do with the Americans. According to his lawyer, they did not hand over the arrested person to avoid spoiling relations with the USA.