Ալիևն ու Մելոնին քննարկել են օրակարգային հարցեր
Հռոմում կայացել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Իտալիայի վարչապետ Ջորջա Մելոնիի հանդիպումը։ Ալիևն ու Մելոնին քննարկել են իտալա-ադրբեջանական երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցեր, հայտնում են ադբեջանական ԶԼՄ-ները։
Մտքերի լայն փոխանակություն է ծավալվել երկրների միջև երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման, մասնավորապես՝ արդյունաբերական և էներգետիկ, ինչպես նաև հումանիտար և մշակութային ոլորտներում կապերի զարգացման հարցերի շուրջ։
Մելոնին շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանի կողմից Ուկրաինային ցուցաբերվող մարդասիրական օգնության համար և ընդգծել Ադրբեջանի դերն այս հարցում։ Նա շնորհակալություն է հայտնել Ալիևին COP29-ի հրավերի համար և ընդգծել, որ ուրախ կլինի մասնակցել այդ միջոցառմանը։ Մելոնին ասել է, որ իր երկիրը պատրաստ է Ադրբեջանին տրամադրել բոլոր անհրաժեշտ աջակցությունը COP29-ի հաջող անցկացման համար։
Զրույցի ընթացքում գոհունակությամբ նշվել է, որ իտալական Eni S.P.A ընկերության և SOCAR-ի համագործակցության նոր ոլորտներ են վեր հանվել, մտքեր են փոխանակվել երրորդ երկրներում համատեղ նախագծերում այդ ընկերությունների մասնակցության վերաբերյալ։
Հանդիպմանը բարձրացվել է նաև երրորդ երկրներում համատեղ ներդրումային նախագծերին Ադրբեջանի և Իտալիայի մասնակցության հարցը։ Ընդգծվել է Միջին միջանցքի նշանակությունը, քննարկվել են իտալական ընկերությունների կողմից այս միջանցքի հնարավորություններն օգտագործելու հեռանկարները։
Անդրադարձ է կատարվել տնտեսական համագործակցության իտալա-ադրբեջանական հանձնաժողովի դերին, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հաջորդ տարի հանձնաժողովի նիստ անցկացնել։ Ալիևը Մելոնիին պաշտոնական այցով հրավիրել է Ադրբեջան։ Վերջինս գոհունակությամբ ընդունել է հրավերը։

Aliyev and Meloni discussed agenda issues
Azerbaijani media reports that the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and the Prime Minister of Italy, Giorgia Meloni, met in Rome. The two discussed agenda issues of Italian-Azerbaijani bilateral relations.
A wide exchange of ideas was held on the issues of expanding bilateral trade and economic relations between the countries, particularly on developing relations in the industrial, energy, humanitarian, and cultural fields.
Meloni thanked Azerbaijan for the humanitarian aid provided to Ukraine and emphasized Azerbaijan's role in this matter. She thanked Aliyev for the invitation to COP29 and said he would be happy to participate in that event. Meloni noted that her country is ready to provide Azerbaijan with all the necessary support for successfully holding COP29.
During the conversation, it was noted with satisfaction that new areas of cooperation between the Italian company Eni S.P.A. and SOCAR were highlighted, and ideas were exchanged regarding the participation of these companies in joint projects in third countries.
The issue of participation of Azerbaijan and Italy in joint investment projects in third countries was also raised at the meeting. The importance of the Middle Corridor was emphasized, the prospects of Italian companies using the opportunities of this corridor were discussed.
The role of the Italian-Azerbaijani economic cooperation committee was mentioned; an agreement was reached to hold a committee meeting next year. Aliyev invited Meloni to Azerbaijan on an official visit. The latter accepted the invitation with satisfaction.