Լսումներ՝ ի աջակցություն ժողովրդավարության և Հայաստանի արևմտյան ապագայի
Հելսինկյան երկկուսակցական հանձնաժողովի անդամները, Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի ղեկավարությունը, ինչպես նաև Կոնգրեսի այլ բարձրաստիճան անդամներ այցելել են Հայաստան՝ սեփական աչքերով տեսնելու Հելսինկյան քաղաքականության պտուղները:
Հանձնաժողովի անդամները նշել են Հայաստանի բարդ ռազմավարական իրավիճակը, ինչպես նաև ժողովրդավարական օրինակը տարածաշրջանում և հասարակական-քաղաքական կոնսենսուսը՝ հօգուտ եվրոպական ապագայի:
ԱՄՆ Սենատում սեպտեմբերի 10-ին կայանալիք այս լսումների նպատակն է ուրվագծել այն ուղիները, որոնցով Միացյալ Նահանգները և Կոնգրեսը կարող են աջակցել Հայաստանին՝ շարունակելու իր ժողովրդավարական ուղին, ապահովելու նրա ինքնիշխանությունը, խաղաղություն հաստատելու, կարգավորելու Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերությունները։
Ելույթ կունենան՝ Քարնեգի հիմնադրամի քաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի ավագ փոխնախագահ և ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Դեն Բայերը, Հարավային Կովկասի անվտանգության հարցերով փորձագետ Օլեսյա Վարդանյանը և Երևանում ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնի նախագահ և հիմնադիր Տիգրան Գրիգորյանը։

Hearings in support of democracy and Armenia's western future
Members of the bipartisan Helsinki Commission, the leadership of the House of Representatives and the Senate, and other high-ranking members of Congress visited Armenia to see the fruits of the Helsinki policy with their own eyes.
The commission members noted Armenia's complex strategic situation, its democratic example in the region, and the socio-political consensus in favor of a European future.
This September 10 hearing in the US Senate outlines how the United States and Congress can support Armenia to continue its democratic path, ensure its sovereignty, establish peace, and regulate relations with Azerbaijan and Turkey.
The following will speak:
Dan Bayer, Senior Vice President of the Carnegie Endowment for Policy Research and former US Ambassador to the OSCE;