Ռուսաստանում Ադրբեջանի՝ արդեն նախկին դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլօղլուն նամակ է հղել ՌԴ Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինին՝ վրդովմունք հայտնելով պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինի «սադրիչ» տեսաուղերձի կապակցությամբ:
Հիշեցնենք, որ իր տեսանյութում Զատուլինը շնորհավորել էր ԼՂՀ-ի անկախության օրը։
Բյուլբյուլօղլուն նշել է, որ նման գործողությունները խաթարում են Ադրբեջանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները, անտեսում են Մոսկվայի պաշտոնական դիրքորոշումը և հակասում Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերին․
«Վլադիմիր Պուտինի՝ Ադրբեջան կատարած պետական այցի շրջանակներում կողմերը ևս մեկ անգամ վերահաստատեցին համագործակցության բարձր մակարդակը․ ռուսական պետության ղեկավարը հայտարարեց Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության, անվտանգության և կայունության հաստատման գործում իր ներդրումն ունենալու պատրաստակամության մասին:
Այս դրական ֆոնին իր երկրի պաշտոնական դիրքորոշման դեմ հանդես եկող «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության անդամի ապակառուցողական գործողությունները խոսում են այն մասին, որ ինքը ոչ միայն համաձայն չէ, այլև չի հարգում պետության ղեկավարի կարծիքը:
Ցավով պետք է նշեմ, որ չնայած ադրբեջանական կողմի բազմաթիվ դիմումներին Ռուսաստանի պաշտոնական մարմիններին՝ կանխելու նմանօրինակ արարքները, Կ. Զատուլինի սադրիչ գործունեության նկատմամբ որևէ գործուն միջոց, որը խաթարում է մեր երկրների դաշնակցային հարաբերությունները, մինչ օրս չի ընդունվել»,- ասվում է նամակում։

Бывший посол Азербайджана в России Полад Бюльбюльоглу направил письмо председателю Госдумы РФ Вячеславу Володину, выразив возмущение по поводу "провокационного" видеообращения депутата Константина Затулина.
Напомним, в своем видеоролике Затулин поздравил НКР с Днем независимости.
Бюльбюльлоглу отметил, что подобные действия подрывают отношения между Азербайджаном и Россией, игнорируют официальную позицию Москвы и противоречат усилиям, направленным на установление мира на Южном Кавказе.
"В рамках государственного визита Владимира Путина в Азербайджан стороны еще раз подтвердили высокий уровень сотрудничества. глава российского государства заявил о готовности способствовать установлению долгосрочного мира, безопасности и стабильности в регионе Южного Кавказа.
На этом позитивном фоне деструктивные действия члена партии «Единая Россия» против официальной позиции своей страны свидетельствуют о том, что он не только не согласен, но и не уважает мнение главы государства. С сожалением констатирую, что, несмотря на многочисленные обращения азербайджанской стороны к официальным властям России с просьбой предотвратить подобные действия, никаких эффективных мер против провокационной деятельности Затулина, подрывающей союзнические отношения между нашими странами, пока не принято", - говорится в письме