Մոնղոլիայի իշխանությունները պարզաբանել են՝ ինչու են հրաժարվում ձերբակալել Պուտինին
Մոնղոլիայի կառավարության անանուն ներկայացուցիչը Politico թերթի հետ զրույցում պարզաբանել է՝ ինչու է երկիրը հրաժարվում ձերբակալել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին։
Նրա խոսքով՝ Մոնղոլիան նավթամթերքի 95%-ը և էլեկտրաէներգիայի ավելի քան 20%-ը ներմուծում է հարևան երկրներից, և այդ մատակարարումները վճռորոշ դեր ունեն երկրի գոյությունը պահպանելու համար։
Բացի այդ, նա նշել է, որ Մոնղոլիան միշտ չեզոք քաղաքականություն է վարել դիվանագիտական բոլոր հարաբերություններում։
Ավելի վաղ Politico-ն գրել էր, որ Միջազգային քրեական դատարանը չի կարողանա պատժել Մոնղոլիային, եթե վերջինս հրաժարվի ձերբակալել Վլադիմիր Պուտինին։

Власти Монголии пояснили, почему отказываются арестовывать Путина
Анонимный представитель правительства Монголии в разговоре с газетой Politico уточнил, почему страна отказывается арестовывать президента России Владимира Путина.
По его словам, Монголия импортирует 95% нефтепродуктов и более 20% электроэнергии из соседних стран, и эти поставки играют решающую роль в поддержании существования страны.
Кроме того, он отметил, что Монголия всегда проводила нейтральную политику во всех дипломатических отношениях.
Ранее издание Politico писало, что Международный уголовный суд не сможет наказать Монголию, если последняя откажется арестовать Владимира Путина.