«Իրանը դեմ է կովկասյան տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական փոփոխություններին». Դեմիրչիլու
Իրանի արտաքին գործերի նախարարի օգնական և եվրասիական հարցերով գլխավոր տնօրեն Մոջթաբա Դեմիրչիլուն Թեհրանում Ռուսաստանի դեսպան Ալեքսեյ Դեդովի հետ հանդիպմանն ընդգծել է տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերին ուշադրություն դարձնելու անհրաժեշտությունը․ հաղորդում է IRNA-ն։
Երկու դիվանագետները կարծիքներ են փոխանակել Կովկասում ընթացիկ իրադարձությունների վերաբերյալ, նշել են ազգային ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և երկրների փոխադարձ շահերի հարգանքը, որոնք, նրանց խոսքով, կայուն խաղաղության և տարածաշրջանային համագործակցության երաշխավորն են:
Դեմիրչիլուն և Դեդովը նաև ընդգծել են տարածաշրջանի երկրների ներուժի օգտագործման անհրաժեշտությունը՝ խնդիրները լուծելու և տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ամրապնդմանը նպաստելու, ինչպես նաև բոլոր կողմերի շահերը հաշվի առնելով։ Կողմերը քննարկել են նաև «3+3» խորհրդատվական ձևաչափի առաջիկա նիստը, որին մասնակցում են Հարավային Կովկասի երեք երկրներ՝ Հայաստանը, Վրաստանը և Ադրբեջանը, ինչպես նաև Ռուսաստանը, Թուրքիան և Իրանը:

«Иран против геополитических изменений в кавказском регионе». Демирджилу
Помощник министра иностранных дел Ирана, генеральный директор по делам Евразии Моджтаба Демирчилу подчеркнул необходимость уделять внимание интересам всех стран региона на встрече с послом России в Тегеране Алексеем Дедовым. Об этом сообщает ИРНА.
Два дипломата обменялись мнениями о текущих событиях на Кавказе, отметили уважение национального суверенитета, территориальной целостности и взаимных интересов стран, которые, по их мнению, являются гарантом стабильного мира и регионального сотрудничества.
Демирджилу и Дедов также подчеркнули необходимость использования потенциала стран региона для решения проблем и содействия укреплению мира и стабильности в регионе, а также с учетом интересов всех сторон. Стороны также обсудили предстоящее заседание консультативного формата "3+3", в котором участвуют три страны Южного Кавказа - Армения, Грузия и Азербайджан, а также Россия, Турция и Иран.