«Եթե Երևանը Բաքվի հետ ուղիղ բանակցություններ է ուզում, ի սեր Աստծո». Լավրով
«Եթե Երևանը Բաքվի հետ առանց Հայաստանի ուղիղ բանակցություններ է ուզում, ի սեր Աստծո»․ հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Նախ, Հայաստանը հրաժարվեց ավտոմոբիլային ճանապարհից և պնդեց, որ միայն երկաթուղային լինի։ Ադրբեջանը պատճառ չէր տեսնում, բայց համաձայնեց մեր միջնորդությամբ։ Ապա Հայաստանը հանկարծ հայտարարեց, որ ռուս սահմանապահների մասնակցություն չի լինի՝ չնայած դա սևով սպիտակին գրված է հայտարարության մեջ։ Որոշիչ դեր է խաղում համաձայնության գալու ունակությունը։ Օրինակ բերեմ հացահատիկի շուրջ համաձայնագիրը, երբ Ռուսաստանին վերաբերող գործարքի մի մասը մնաց մի կողմում։ Ճիշտ նույն կերպ մենք հիմա մտահոգված ենք, որ 2020-2022թթ. Ռուսաստանի, Հայաստանի, Ադրբեջանի մի քանի գագաթնաժողովներում կնքված եռակողմ պայմանավորվածությունները նույնպես առկախված են։ Նշեցի տրանսպորտային հաղորդակցության վերաբացման մասին և կնշեմ նաև այդ հարցով զբաղվող եռակողմ հանձնաժողովի մասին, որն այժմ չի հավաքվում։ Երևանը հիմա ուզում է ուղիղ բանակցել Բաքվի հետ․ ի սեր Աստծո»,-ասել է Լավրովը։

«Если Ереван хочет прямых переговоров с Баку без Армении, то ради бога». заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров.
«Во-первых, Армения отказалась от автомобильной дороги и настаивала на том, чтобы была только железная дорога. Азербайджан не увидел причин, но согласился при нашем посредничестве. Потом Армения вдруг заявила, что участия российских пограничников не будет, хотя в заявлении это черным по белому написано. Умение договориться играет решающую роль. Приведу пример зернового соглашения, когда часть сделки, касающаяся России, осталась в стороне. Точно также мы сейчас переживаем по поводу того, что трехсторонние договоренности, заключенные на нескольких саммитах Россией, Арменией, Азербайджаном в 2020-2022 годах, тоже провисли. Вот я упомянул возобновление транспортного сообщения и упомянул еще о трехсторонней комиссии, которая этим занималась, она сейчас практически уже не собирается. Ереван считает, что это нужно делать напрямую с Азербайджаном, но если у них получится, то ради Бога»", - сказал Лавров.