Ալիևը Հայաստանին մեղադրել է ժամանակ ձգձգելու մեջ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Թուրքիայի խորհրդարանի պատվիրակության հետ հանդիպմանը հայտարարել է, թե Հայաստանը շահագրգռված չէ խաղաղության համաձայնագրի կնքմամբ.
«Հայաստանը գիտակցաբար ժամանակ է ձգձգում, նոր սպառազինություն է գնում Ֆրանսիայից, արևմտյան երկրներից ու այլ կողմերից, իր տարածքում զորավարժություններ է անցկացնում երրորդ երկրների հետ»,- ասել է նա: Ըստ Ալիևի՝ Հայաստանը շահագրգռված չէ խաղաղության համաձայնագրի կնքմամբ և տարածաշրջանում տևական խաղաղության ձեռքբերմամբ:
Նա կրկնել է ՀՀ սահմանադրությունը փոխելու պահանջը՝ ասելով. «Ադրբեջանի նկատմամբ Հայաստանի սահմանադրությամբ ամրագրված տարածքային պահանջները պետք է վերացվեն, և սահմանադրությունը պետք է փոխվի»։
Ալիևն անդրադարձել է ԵԱՀԿ ՄԽ գոյությանը՝ նշելով, թե Հայաստանի դիրքորոշումը Մինսկի խմբի պահպանման վերաբերյալ տարակուսանք է առաջացնում: Նրա խոսքով՝ եթե հակամարտությունն ավարտված է, և Հայաստանի վարչապետը հայտարարում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը սատարելու մասին, ի՞նչ անհրաժեշտություն կա Մինսկի խմբի գոյության մեջ, որն արդեն կորցրել է իր արդիականությունը. «ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը և դրա հետ կապված ինստիտուտները, որոնք արդեն կորցրել են իրենց արդիականությունը, պետք է ամբողջությամբ վերացվեն»,- ասել է նա։

Алиев обвинил Армению в затягивании времени
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил на встрече с делегацией парламента Турции, что Армения не заинтересована в заключении мирного соглашения.
"Армения сознательно тянет время, закупая новое вооружение у Франции, стран Запада и других стран, проводя на своей территории военные учения с третьими странами", - сказал он. По словам Алиева, Армения не заинтересована в заключении мирного соглашения и достижении прочного мира в регионе.
Он повторил требование изменить конституцию РА, сказав. «Территориальные претензии к Азербайджану, установленные конституцией Армении, должны быть отменены, а конституция должна быть изменена».
Алиев коснулся существования Минской группы ОБСЕ, отметив, что позиция Армении относительно сохранения Минской группы вызывает недоумение. По его словам, если конфликт исчерпан и премьер-министр Армении заявил о поддержке территориальной целостности Азербайджана, какой смысл в существовании Минской группы, которая уже потеряла свою актуальность? "Минская группа ОБСЕ и связанные с ней институты, которые уже потеряли свою актуальность, должны быть полностью упразднены", - сказал он.