Ալիևը Հայաստանին մեղադրել է ժամանակ ձգձգելու մեջ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Թուրքիայի խորհրդարանի պատվիրակության հետ հանդիպմանը հայտարարել է, թե Հայաստանը շահագրգռված չէ խաղաղության համաձայնագրի կնքմամբ.
«Հայաստանը գիտակցաբար ժամանակ է ձգձգում, նոր սպառազինություն է գնում Ֆրանսիայից, արևմտյան երկրներից ու այլ կողմերից, իր տարածքում զորավարժություններ է անցկացնում երրորդ երկրների հետ»,- ասել է նա: Ըստ Ալիևի՝ Հայաստանը շահագրգռված չէ խաղաղության համաձայնագրի կնքմամբ և տարածաշրջանում տևական խաղաղության ձեռքբերմամբ:
Նա կրկնել է ՀՀ սահմանադրությունը փոխելու պահանջը՝ ասելով. «Ադրբեջանի նկատմամբ Հայաստանի սահմանադրությամբ ամրագրված տարածքային պահանջները պետք է վերացվեն, և սահմանադրությունը պետք է փոխվի»։
Ալիևն անդրադարձել է ԵԱՀԿ ՄԽ գոյությանը՝ նշելով, թե Հայաստանի դիրքորոշումը Մինսկի խմբի պահպանման վերաբերյալ տարակուսանք է առաջացնում: Նրա խոսքով՝ եթե հակամարտությունն ավարտված է, և Հայաստանի վարչապետը հայտարարում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը սատարելու մասին, ի՞նչ անհրաժեշտություն կա Մինսկի խմբի գոյության մեջ, որն արդեն կորցրել է իր արդիականությունը. «ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը և դրա հետ կապված ինստիտուտները, որոնք արդեն կորցրել են իրենց արդիականությունը, պետք է ամբողջությամբ վերացվեն»,- ասել է նա։

Aliyev accused Armenia of procrastinating
Azerbaijani President Ilham Aliyev stated at the meeting with the Turkish Parliament delegation that Armenia is not interested in concluding a peace agreement.
"Armenia is consciously delaying time, buying new weapons from France, Western countries, and other countries, conducting military exercises in its territory with third countries," he said. According to Aliyev, Armenia is not interested in concluding a peace agreement and achieving lasting peace in the region.
He repeated the demand to change the RA constitution, saying. "Territorial claims against Azerbaijan set by the Armenian constitution must be abolished, and the constitution must be changed."
Aliyev referred to the existence of the OSCE Minsk Group, noting that Armenia's position regarding maintaining the Minsk Group needs to be clarified. According to him, if the conflict is over and the Prime Minister of Armenia announces support for the territorial integrity of Azerbaijan, what is the need for the existence of the Minsk Group, which has already lost its relevance? "The OSCE Minsk Group and its related institutions, which have already lost their relevance, should be completely abolished," he said.