«Ուկրաինան պատրաստ է Եվրոպա տեղափոխել ադրբեջանական և ղազախական գազը». Պոդոլյակ
«Գազպրոմի» հետ պայմանագրի ավարտից հետո Ուկրաինան պատրաստ է Եվրոպա տեղափոխել ադրբեջանական, ղազախական և ցանկացած այլ ծագման գազ, բացի ռուսականից»․ հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահի խորհրդական Միխայիլ Պոդոլյակը։
«Եթե Եվրոպայի որևէ երկիր հարկ է համարում ղազախական, ադրբեջանական կամ այլ գազ ստանալ, մենք պատրաստ ենք այն տեղափոխել», - ասել է նա:
Պոդոլյակի խոսքով՝ Ուկրաինան պատրաստ է տեղափոխել ցանկացած տարանցիկ գազ, որը դուրս կգա միջինասիական երկրներից:
Օգոստոսի 27-ին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել էր, որ Կիևը չի երկարաձգի ռուսական գազի տարանցման վերաբերյալ «Գազպրոմ»-ի հետ համաձայնագիրը, որն ավարտվում է տարեվերջին:

"Ukraine is ready to transport Azerbaijani and Kazakh gas to Europe." Podoliak
According to Mykhail Podoliak, advisor to the Ukrainian president, after the end of the contract with Gazprom, Ukraine is ready to transport gas from Azerbaijan, Kazakhstan, and any other origin to Europe, except for Russia.
"If any European country considers it necessary to receive Kazakh, Azerbaijani, or other gas, we are ready to transport it," he said.
According to Podoliak, Ukraine is ready to transport any transit gas that will leave Central Asian countries.
On August 27, Ukrainian President Volodymyr Zelensky announced that Kyiv would not extend the agreement with Gazprom on the transit of Russian gas, which expires at the end of the year.