Ռուսական ուժերը ավելի մեծ բնակավայրեր են գրավում, քան ուկրաինական ուժերը
Ռուսական բանակը զարգացնում է հարձակումը Պոկրովսկի ուղղությամբ։ Ռուսական ուժերը մի քանի օրվա ընթացքում վերցրել են Նովոգրոդովկան՝ Ուկրաինայի զինված ուժերի կարևոր հենակետը Պոկրովսկից 10 կմ հարավ-արևելք, և այժմ կարող է ավելի խորանալ դեպի շրջկենտրոն: Պոկրովսկում և Միրնոգրադում արդեն քանի օր է՝ բնակչության զանգվածային տարհանում է ընթանում։
Պոկրովսկը և Միրնոգրադը՝ մոտ 100 հազար ընդհանուր բնակչությամբ, Դոնեցկի մարզի վերջին խոշոր քաղաքներն են։ Պոկրովսկը կարևոր լոգիստիկ հանգույց է, որի միջով մայրուղիներ են անցնում դեպի Դոնեցկ, Կոնստանտինովկա, Կրամատորսկ և երկրի խորքերը:
Կուրսկի մարզում օգոստոսյան մարտերի արդյունքում ուկրաինական զորքերն ավելի շատ տարածք են գրավել, քան ռուսական ուժերը՝ Դոնբասում։ Բայց ամենամեծ բնակավայրը, որը վերցրել են ուկրաինական ուժերը՝ Սուջան, մոտ 5 հազար բնակչությամբ ու գրեթե երեք անգամ փոքր բնակավայր է, քան մարտերի մեկ շաբաթվա ընթացքում կորցրած Նովոգրոդովկան։ Հավանական է, որ մոտ ապագայում կգրավվեն նաևՊոկրովսկը և Միրոգրադը, եթե ուկրաինական հրամանատարությունը չփորձի շտկել իրավիճակը:

Российские войска занимают более крупные населенные пункты, чем украинские войска
Российская армия развивает наступление в направлении Покровска. Российские войска за несколько дней захватили Новогродовку, ключевую украинскую военную базу в 10 км к юго-востоку от Покровска, и теперь готовы продвинуться глубже в областной центр. В Покровске и Мирнограде уже несколько дней идет массовая эвакуация населения.
Покровск и Мирноград с общей численностью населения около 100 тысяч человек — последние крупные города Донецкой области. Покровск — важный логистический узел, через который проходят автомагистрали в Донецк, Константиновку, Краматорск и в глубь страны.
В результате августовских боев в Курской области украинские войска захватили больше территории, чем российские войска в Донбассе. Но самый крупный населенный пункт, который был взят украинскими войсками, Суджа, имеет население около 5 тысяч человек и почти в три раза меньше Новогродовки, потерянной за неделю боев. Вполне вероятно, что Покровск и Мироград также будут захвачены в ближайшее время, если украинское командование не попытается исправить ситуацию.