Ավստրալիայում կկառուցվի ամենամեծ արևային էլեկտրակայանը
Ավստրալիայի կառավարությունը հավանություն է տվել SunCable-ի ծրագրին, որը կարժենա մոտ 24 միլիարդ դոլար: Այն ենթադրում է արևային մարտկոցների աշխարհի ամենամեծ ցանցի կառուցումը, գրում է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը։
Ապագա մարտկոցի թողարկման երկու երրորդը կօգտագործվի Ավստրալիայի ներքին կարիքների համար, իսկ մնացած մասը մալուխով կուղարկվի Սինգապուր՝ ծածկելով քաղաք-պետության կարիքների 15%-ը: Նախագիծն Ավստրալիային կտեղափողի կանաչ էներգիայի առաջնագիծ:
Արևային մարտկոցները պատրաստվում են տեղակայել 12,4 հազար հեկտար տարածքում։ Արեգակից ստացված էներգիան մալուխի միջոցով կփոխանցվի Հյուսիսային Ավստրալիայի մայրաքաղաք Դարվին, իսկ հետո 4,3 հազար կմ երկարությամբ ստորջրյա մալուխի միջոցով դեպի Սինգապուր։
Ավստրալիան եզակի երկիր է այն առումով, որը ոչ թե գնում է բնական ռեսուրսներ, այլ արտահանում է։ Խոսքը հեղուկ բնական գազի, ածխի, երկաթի հանքաքարի, ոսկու, նիկելի և նավթի մասին է։
Չինաստանն ավստրալական օգտակար հանածոների ակտիվ գնորդն է։
Ավստրալիայի էլեկտրաէներգիայի կարիքների 47%-ը դեռևս բավարարվում է ածուխով՝ էներգիայի ստացման «ամենակեղտոտ» աղբյուրով։ Միաժամանակ՝ երկիրը փորձում է զարգանալ այլընտրանքային էներգետիկայի ոլորտում։ Շատ ավստրալացիներ օգտագործում են արևային մարտկոցներ: Հարավային Ավստրալիայի լեռնաշղթաները թույլ են տալիս, բացի արեգակնային ճառագայթներից, ակտիվորեն օգտագործել քամու էներգիան։ Սակայն կառավարությունը դեռևս մտադիր չէ հապճեպ վերջ դնել ավանդական էներգիային։
Ներկայումս էներգիայի վերականգնվող աղբյուրները ապահովում են երկրի կարիքների 32%-ը։ Ակնկալվում է, որ Սինգապուրի հետ համատեղ նախագիծը կօգնի Ավստրալիային դառնալ այլընտրանքային էներգիայի գերտերություն: Այն նաև աշխատանքով կապահովի 14,3 հազար ավստրալացու։

The largest solar power plant will be built in Australia
The Australian government has approved SunCable's plan, which will cost about $24 billion. It involves the construction of the world's largest network of solar panels, writes the "Hydrometeorology and Monitoring Center" SNOC.
Two-thirds of future battery output will be used for domestic Australian needs, with the remainder sent by cable to Singapore, covering 15% of the city-state's needs. The project will put Australia at the forefront of green energy.
The solar panels will be installed on an area of ​​12.4 thousand hectares. The energy obtained from the sun will be transmitted through a cable to Darwin, the capital of Northern Australia, and then to Singapore through a 4.3 thousand km long underwater cable.
Australia is a unique country in that it exports natural resources rather than buys them. These resources include liquid natural gas, coal, iron ore, gold, nickel, and oil.
China is an active buyer of Australian minerals.
47% of Australia's electricity needs are still met by coal, the "dirtiest" energy source. At the same time, the country is trying to develop alternative energy. Many Australians use solar panels. The mountain ranges of South Australia allow, in addition to solar rays, the active use of wind energy. However, the government still has yet to end traditional energy in a hurry.
Currently, renewable energy sources provide 32% of the country's needs. The joint project with Singapore is expected to help Australia become an alternative energy superpower and employ 14,300 Australians.