Իրանի ԶՈւ ԳՇ-ն Tasnim գործակալության միջոցով հերքել է Ռայիսիի ուղղաթիռի կործանման պատճառների մասին Fars գործակալության հրապարակման մեջ տեղ գտած պատճառները։
Fars գործակալությունն այն որակել էր դժբախտ պատահար և նշել, որ ըստ հետաքննության արդյունքների՝ ուղևորների թիվը գերազանցել է սահմանաչափը, ուղղաթիռը չի կարողացել անհրաժեշտ բարձրություն հավաքել և մառախլապատ պայմաններում բախվել է սարին։
Իրանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հերքել է այս հայտարարությունն՝ այն համարելով «կեղծ» ու հերքելով նաև ուղղաթիռում ուղևորների թվի հետ կապված հայտարարությունը։
«Այն, ինչ ասվում է այս լրատվական գործակալության հաղորդման մեջ, հիմնովին սխալ է:
ԶԼՄ-ները պետք է զգուշությամբ հրապարակեն պաշտպանության, անվտանգության և իրավակարգի վերաբերվող նորությունները՝ համակարգելով իրենց գործողությունները այս կենտրոնի հետ, ճշգրտությունը չզոհաբերեն հանուն արագության և թշնամիների կողմից չարախոսությունների առիթ չտան»,- ասվում է Tasnim գործակալության հրապարակման մեջ։

В Генштабе ВС Ирана опровергли публикацию о причинах крушения вертолёта Раиси.
ВС Ирана через агентство "Tasnim" опровергли изложенные в публикации агентства "Fars" причины крушения вертолета Раиси.
В агентстве Fars назвали это несчастным случаем и отметили, что по результатам расследования количество пассажиров превысило норму, вертолет не смог набрать необходимую высоту и в условиях тумана врезался в гору.
В Генштабе ВС Ирана опровергли это заявление, посчитав его "ложным", а также опровергли заявление относительно количества пассажиров в вертолете.
«То, что сказано в сообщении этого информационного агентства, совершенно неверно.
СМИ должны внимательно публиковать новости, связанные с обороной, безопасностью и правопорядком, согласовывая свои действия с этим центром, не жертвуя точностью ради скорости и не давая повода для клеветы со стороны врагов", - говорится в сообщении агентства "Tasnim".