Ուկրաինան վավերացրել է Հռոմի ստատուտը
Ուկրաինայի Գերագույն ռադան վավերացրել է Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը և դրանում կատարված փոփոխությունները: Այս մասին հայտնել է պատգամավոր Յարոսլավ Ժելեզնյակը։ Նա նշել է, որ օրինագծին կողմ է քվեարկել 281 ժողովրդական պատգամավոր:
Ընդգծենք, որ Զելենսկու կողմից Ռադա ներկայացված օրինագծով նախատեսված է, որ վավերացումից հետո յոթ տարվա ընթացքում երկիրը չի ճանաչի միջազգային քրեական դատարանի իրավասությունը ուկրաինացիների նկատմամբ՝ Հռոմի կանոնադրության 8-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործությունների կատարման հարցում։

Ukraine has ratified the Rome Statute
The Verkhovna Rada of Ukraine ratified the Rome Statute of the International Criminal Court and its amendments. Deputy Yaroslav Zhelezniak informed about this. He noted that 281 People's Deputies voted in favor of the bill.
Let's emphasize that the bill submitted by Zelensky to the Rada stipulates that within seven years after its ratification, the country will not recognize the jurisdiction of the International Criminal Court over Ukrainians in the commission of crimes under Article 8 of the Rome Statute.