Ոչ մի ուղղակի կամ անուղղակի բանակցություն Ռուսաստանի և Կիևի միջև չկա․ Զախարովա
Ոչ ոք ոչինչ չի չեղարկել, քանի որ չեղարկելու բան չկար։ Ոչ մի ուղղակի կամ անուղղակի բանակցություն Ռուսաստանի և Կիևի ռեժիմի միջև քաղաքացիական կարևոր ենթակառուցվածքի օբյեկտների անվտանգության վերաբերյալ չի եղել և չի ընթանում:
Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով The Washington Post-ի հրապարակումը։
Հիշեցնենք, որ հրատարակությունն ավելի վաղ գրել էր, որ Ուկրաինան և Ռուսաստանն այս ամիս պետք է իրենց պատվիրակությունները ուղարկեին Կատար՝ խաղաղության գաղտնի բանակցությունների համար, սակայն դրանք խափանվեցին Կուրսկի շրջանում Ուկրաինայի զինված ուժերի գործողությունների պատճառով:
«Կիևը մեկ անգամ չէ, որ շանսեր է ունեցել ճգնաժամի բանակցային լուծման համար։ Վերջինը եղավ այս տարվա հունիսին, երբ ՌԴ նախագահի առաջարկը ներառում էր տարածքային իրողությունների ճանաչում, Ուկրաինայի՝ ՆԱՏՕ-ի անդամությունից հրաժարվելու, անօրինական պատժամիջոցների վերացում և ռուսալեզու քաղաքացիների նկատմամբ խտրականության վերացում։
Այնուամենայնիվ, օգոստոսի 6-ից հետո ամբողջ աշխարհը տեսավ արձագանքը բարի կամքի այս ժեստին՝ ավազակային հարձակում Կուրսկի շրջանում, նրանց վայրագությունները խաղաղ բնակչության դեմ, բժիշկների, փրկարարների և կամավորների նպատակային սպանություններ, հարձակումներ քաղաքացիական մեքենաների վրա, հրթիռային հարձակումներ բնակելի շենքերի վրա, համատարած թալան և նույնիսկ միջուկային անվտանգությանը սպառնացող վտանգներ։ Իհարկե, ինչպես Վլադիմիր Պուտինն ասաց, դա անող մարդկանց հետ խոսելու բան չկա»,- հայտարարել է Զախարովան։

Никто ничего не срывал, потому что срывать было нечего. Никаких прямых или непрямых переговоров между Россией и киевским режимом по безопасности гражданских объектов критической инфраструктуры не велось и не ведется.
Об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова, комментируя публикацию The Washington Post.
Напомним, ранее издание писало , что Украина и Россия должны были в этом месяце отправить свои делегации в Катар для тайных мирных переговоров, но они были сорваны из-за действий украинских вооруженных сил в Курской области.
«У Киева не раз были шансы на переговорное решение кризиса. Последнее произошло в июне этого года, когда предложение президента России включало признание территориальных реалий, выход Украины из членства в НАТО, отмену незаконных санкций и ликвидацию дискриминации русскоязычных граждан.
Однако после 6 августа весь мир увидел реакцию на этот жест доброй воли: разбойное нападение в Курской области, их зверства против мирного населения, целенаправленные убийства врачей, спасателей и волонтеров, нападения на гражданский транспорт, ракетные обстрелы жилых домов, массовые грабежи и даже угрозы ядерной безопасности. Конечно, как сказал Владимир Путин, с людьми, которые это делают, не о чем разговаривать", - заявила Захарова.