Բելառուսը բողոքի նոտա է հղել Ուկրաինային՝ անօդաչու թռչող սարքի միջադեպի պատճառով
Բելառուսը բողոքի ցույց է իրականցրել Ուկրաինայի դեմ՝ մի խումբ անօդաչու սարքերի կողմից սահմանի խախտման պատճառով, հայտնում է Բելառուսի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
«Բելառուսի Հանրապետությունում Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Օլգա Տիմուշը կանչվել է արտաքին գործերի նախարարություն ուկրաինացի դիվանագետին խիստ բողոք է ներկայացրել և համապատասխան նոտա է ուղարկվել անօդաչու թռչող սարքի միջադեպի պատճառով»,- նշել են գերատեսչությունում։
Մինսկը պահանջել է համալիր միջոցներ ձեռնարկել նման միջադեպերը կանխելու համար, որոնք կարող են հանգեցնել տարածաշրջանում իրավիճակի հետագա սրման։
Դիվանագետին նաև զգուշացվել է, որ Բելառուսը նոր սադրանքների դեպքում կբարձրացնի Մինսկում Ուկրաինայի դիվանագիտական ​​ներկայացուցչության ներկայության նպատակահարմարության հարցը։

Беларусь выразила ноту протеста Украине из-за нарушения границы группой дронов, сообщает пресс-служба МИД Беларуси.
"Поверенный в делах Украины в Республике Беларусь Ольга Тимуш была вызвана в МИД, украинскому дипломату предъявили резкую жалобу и направили соответствующую ноту в связи с инцидентом с дроном", - отметили в ведомстве.
Минск потребовал принять комплексные меры по предотвращению подобных инцидентов, которые могут привести к дальнейшей эскалации ситуации в регионе.
Дипломата также предупредили, что в случае новых провокаций Беларусь поднимет вопрос о целесообразности присутствия украинской дипмиссии в Минске.