Լիբանանը կոչ է արել Իսրայելին պատասխանատվության ենթարկել
Լիբանանի իշխանությունները կոչ են անում միջազգային հանրությանը արդյունավետ դիրքորոշում ընդունել Գազայի հատվածում խաղաղ բնակիչների վրա Իսրայելի հարձակումները դադարեցնելու և տարածաշրջանում լարվածությունը թուլացնելու համար, ասվում է Լիբանանի արտգործնախարարության հայտարարության մեջ:
Առավոտյան Պաղեստինի արտակարգ ծառայությունները հայտնել են, որ իսրայելական ինքնաթիռը երեք հրթիռ է արձակել Գազայի Ալ-Թաբայն դպրոցի ուղղությամբ, որտեղ փախստականները հավաքվել էին առավոտյան աղոթքի համար։ Արդյունքում, ըստ նախնական տվյալների, զոհվել է 100 մարդ։ Իսրայելի Պաշտպանության բանակը (IDF) հայտարարել է Գազայի հատվածում գտնվող դպրոցին հարվածելու մասին՝ պնդելով, որ այնտեղ են գտնվում ՀԱՄԱՍ-ի զինյալները։
«Հաշվի առնելով ներկա ճգնաժամում Իսրայելի գործողությունները, որոնք տանում են դեպի էսկալացիա, ԱԳՆ-ն միջազգային հանրությանը և շահագրգիռ երկրներին կոչ է անում միասնական և արդյունավետ դիրքորոշում որդեգրել, առաջին հերթին Պաղեստինի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու համար»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Լիբանանի արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտում է Ալ-Թաբեյն դպրոցի վրա հարձակումը և, ի թիվս այլ բաների, կոչ է անում ակտիվացնել հակամարտությունը կարգավորելու դիվանագիտական ​​ուղին իրական գործողությունների միջոցով։

Lebanon called on Israel to be held accountable
Lebanese authorities call on the international community to take an influential position to stop Israeli attacks on civilians in the Gaza Strip and ease tensions in the region, the Lebanese Foreign Ministry said in a statement.
In the morning, the Palestinian emergency services reported that an Israeli plane fired three rockets at the Al-Tabayin school in Gaza, where refugees gathered for morning prayers. As a result, according to preliminary data, 100 people were killed. The Israel Defense Forces (IDF) has announced an attack on a school in the Gaza Strip, claiming that Hamas militants are there.
"Considering Israel's actions in the current crisis, which lead to escalation, the Foreign Ministry calls on the international community and interested countries to adopt a united and effective position, first of all, to ensure the security of the Palestinian people," the statement said.
The Lebanese Ministry of Foreign Affairs strongly condemns the attack on the Al-Tabein school and, among other things, calls for the activation of the diplomatic path to resolve the conflict through real action.