Ուկրաինան վերահսկում է ՌԴ տարածքից մոտ 5 մղոն (8 կմ) հեռավորության վրա գտնվող Սուջայի գազի չափման կայանը, գրում է The Washington Post-ը՝ հղում անելով Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու խորհրդականին՝ անանունության սկզբունքով։
Հրատարակության զրուցակիցը հավելել է, որ Կուրսկի շրջանում ռազմական գործողությունների համար Վաշինգտոնը չի քննադատել Ուկրաինային։
«Չնայած ռուսական կողմի բոլոր հայտարարություններին, Ուկրաինայի կողմից տարածքների գրավվման մասին տեղեկությունը դեռ պաշտոնապես չի հաստատվել։ Սա կարող է լինել ամենախոշոր ցամաքային գործողությունը Ռուսաստանի տարածքում»,- գրում է լրատվամիջոցը։
The Washington Post-ը հայտնում է նաև, որ Ուկրաինան վերջերս ԱՄՆ-ից թույլտվություն է ստացել սահմանի որոշ կետերում հարձակումներ իրականացնել ռուսական զորքերի վրա։
«Ամերիկացի պաշտոնյան, որը ցանկացել է անանուն մնալ, ասել է, որ Վաշինգտոնը փորձում է կապ հաստատել ուկրաինացի զինվորականների հետ՝ ավելին իմանալու գործողության և դրա նպատակների մասին»,- գրում է ԶԼՄ-ն:

Ukraine controls the Suja gas measuring station. The Washington Post
The Washington Post reports that Ukraine controls the Sujai gas measuring station, which is about 5 miles (8 km) from Russian territory. The paper cites an adviser to Ukrainian President Volodymyr Zelensky on condition of anonymity.
The publication's interlocutor added that Washington did not criticize Ukraine for its military operations in the Kursk region.
"Despite all the statements of the Russian side, the information about the occupation of territories by Ukraine has not yet been officially confirmed. This may be the largest ground operation in the territory of Russia," the media writes.
The Washington Post also reports that Ukraine recently received permission from the United States to attack Russian troops at some points on the border.
"The American official, who wished to remain anonymous, said that Washington is trying to contact the Ukrainian military to learn more about the operation and its goals," writes the mass media.